• Odbierz prezent
Surowce: ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż. Poziom 1800 USD za uncję na złocie obroniony
fot. freepik.com

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.

W kwestii popytu sprawa jest oczywista: im wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze, tym mocniej może ono uderzyć w popyt na ropę. Ostatnie dane makroekonomiczne z całego świata pokazały, że to spowolnienie zaczyna być faktem – rozczarowały m.in. odczyty indeksów PMI dla przemysłu dla większości państw na świecie. Dodatkowo, powszechne zacieśnianie polityki monetarnej przez kluczowe banki centralne nie pomaga.

Nie zmienia to jednak faktu, że także informacje dotyczące podaży ropy naftowej okazały się niepocieszające. Europa, która zrywa więzi z Rosją pod kątem dostaw ropy, nie będzie miała wcale tak prosto ze znalezieniem nowych, dużych kierunków dostaw. Nie pociesza fakt, że kraje OPEC, mimo podwyższania limitów wydobycia, mają trudności z ich dotrzymaniem. O ile część krajów kartelu, w tym Arabia Saudyjska, faktycznie zwiększają produkcję, to inne kraje, w tym Nigeria czy Libia, notują spadki wydobycia.

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W przypadku Libii ogromnym wyzwaniem pozostaje eskalacja konfliktu wewnątrz tego kraju, który przekłada się bezpośrednio na zawirowania w produkcji i eksporcie ropy. W poprzednim tygodniu opublikowane zostały informacje o spadku eksportu do poziomów około 365-409 tys. baryłek dziennie, podczas gdy standardowy poziom eksportu to około 865 tys. baryłek dziennie.

W tej sytuacji, wisienką na torcie jest strajk pracowników kilku platform wydobywczych w Norwegii. Mimo że na razie wpłynie on jedynie nieznacznie na produkcję, to pokazuje on, że żadne źródło produkcji ropy naftowej nie jest stuprocentowo pewne, zwłaszcza w obliczu szalejącej inflacji i presji na wyższe wynagrodzenia pracowników sektora naftowego.

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO

Notowania złota zakończyły miniony tydzień na minusie. Cena tego kruszcu w piątek zeszła nawet na chwilę poniżej poziomu 1800 USD za uncję, aczkolwiek ta psychologiczna bariera zdołała zostać obroniona przez kupujących. Cały tydzień zakończył się dla złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję, a dzisiaj rano notowania kruszcu poruszają się w rejonie 1808-1812 USD za uncję.

Nadal czynnikiem negatywnie wpływającym na notowania złota pozostaje siła amerykańskiego dolara. Dzisiaj jednak informacje z USA mają ograniczony wpływ na sytuację na rynku tego kruszcu ze względu na obchodzone w USA Święto Niepodległości. Presję na ceny wywierają także podwyżki stóp procentowych w wielu państwach świata, które zmniejszają atrakcyjność złota jako inwestycji nieprzynoszącej odsetek.

W rezultacie, inwestorzy instytucjonalni póki co w złoto nie wierzą i powiększają swoje krótkie pozycje. Gdyby złoto ponownie przebiło w dół wsparcie przy 1800 USD za uncję, to spadki mogłyby przyspieszyć. Długoterminowo, ceny złota są jednak wspierane przez status tego kruszcu jako bezpiecznej przystani.

Dzisiaj pojawiły się także informacje o tym, że Australia zdecydowała się na nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, w tym zakaz importu rosyjskiego złota. Jednak, podobnie jak to miało miejsce w przypadku kilku innych państw, które podjęły podobne kroki, także w przypadku Australii jest to raczej ruch czysto symboliczny. Australia sama jest jednym z największych producentów złota na świecie.

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk