• Odbierz prezent
Surowce: cena złota w górę po komunikacie Fed, powrót zwyżek notowań pszenicy
fot. freepik.com

Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota upływała pod znakiem wyczekiwania na komunikat ze strony Fed. Spodziewano się, że instytucja ta może skłonić się w stronę bardziej gołębiej retoryki – i te spekulacje się potwierdziły.

Wczoraj Rezerwa Federalna pozostawiła stopy procentowe w USA na niezmienionym,

wyjątkowo niskim poziomie, i tu naturalnie zaskoczenia nie było. Jednocześnie, szef tej instytucji, Jerome Powell, podkreślił, że do podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych jest jeszcze daleko, a rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż stoi w obliczu wielu wyzwań. Co prawda Powell podkreślił jednocześnie, że amerykańska gospodarka systematycznie się rozwija, a wariant Delta nie stanowi, przynajmniej na razie, istotnego zagrożenia dla tego procesu.

Słowa Powella zostały przez inwestorów odczytane jako wyraz ostrożności i przypomnienia o tym,

że nawet mimo rozpoczętych w Fed rozmów na temat taperingu, przedstawiciele tej instytucji nie będą się śpieszyć z ważnymi decyzjami. To pogrążyło notowania amerykańskiego dolara i dało notowaniom złota siłę do zwyżek oraz wyraźnego odbicia się w górę od poziomu 1800 USD za uncję.

Cena złota w górę po komunikacie Fed - 1

Notowania złota – dane dzienne

W cieniu Fedu na drugi plan zeszły dane z najnowszego raportu World Gold Council (WGC), które pokazały, że w drugim kwartale br. światowy popyt na złoto wyniósł 955,1 ton. To najwyższy wynik od roku, wynikający przede wszystkim ze zwiększonych zakupów złota przez banki centralne i inwestorów. Niemniej, WGC podaje, że popyt na złoto nadal jeszcze w pełni się nie ożywił, co wynika głównie z wciąż przytłumionej aktywności sektora biżuteryjnego i trudnej sytuacji w Azji. Niemniej, instytucja ta prognozuje, że popyt na złoto będzie stopniowo wracał do poziomów sprzed pandemii, co może wspierać notowania złota na światowym rynku.

PSZENICA - Spadek jakości pszenicy uprawianej w USA

Po ubiegłotygodniowych zniżkach, w bieżącym tygodniu notowania pszenicy powróciły do zwyżek. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych od wczoraj rośnie i dzisiaj już porusza się w okolicach 6,94 USD za buszel. Testem siły strony popytowej na tym rynku może być więc pobliski poziom 7 USD za buszel.

Przyczyną zwyżek notowań pszenicy są obawy o jej podaż w Stanach Zjednoczonych. Niedawna fala upałów i niedostatek deszczu w USA przełożyły się bowiem negatywnie na jakość uprawianych zbóż w tym rejonie świata. Najtrudniejsza sytuacja obecnie panuje w stanach Dakota Północna, jak również Dakota Południowa i Montana.

Według opublikowanych wczoraj wyliczeń Wheat Quality Council,

plony z akra w Dakocie Północnej są szacowane na około 24,6 buszli, podczas gdy jeszcze w 2019 roku było to 40,8 buszli (w poprzednim roku nie robiono tego badania ze względu na pandemię), a średnia dla ostatnich pięciu lat wynosiła 42,4 buszli.

Na razie pogoda sprzyja wyższym cenom pszenicy

Warto jednak wspomnieć, że już na kolejne tygodnie prognozowane są nieco niższe temperatury powietrza, a popyt na amerykańskie zboża nieco spada – i te czynniki mogą powstrzymywać ceny przed większymi zwyżkami.

Cena złota w górę po komunikacie Fed - 2

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk