• Odbierz prezent
Surowce. Cena złota (GOLD) w rejonie 1900 USD za uncję. Kursy ropy (BRENT/WTI) blisko poziomu 50 dolarów za baryłkę

Poprzedni tydzień był okresem podwyższonej zmienności notowań ropy naftowej. Niemniej, nie przyniósł on istotnych zmian ogólnej sytuacji na tym rynku. Ceny ropy nadal poruszają się blisko poziomu 50 USD za baryłkę. W przypadku ropy naftowej WTI są to poziomy przewyższające delikatnie 48 USD za baryłkę, z kolei dla notowań Brent są to poziomy tuż powyżej 51 USD za baryłkę. Początek dzisiejszej sesji na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji.

Ze względu na fakt, że bieżący tydzień będzie już drugim z rzędu tygodniem skróconej aktywności inwestorów – tym razem za sprawą sylwestra i Nowego Roku – najbliższe sesje najprawdopodobniej nie przyniosą istotnych zmian sytuacji na rynku ropy.

Nie oznacza to jednak, że będzie nieciekawie. Oprócz regularnie publikowanych raportów na temat zapasów (API we wtorek, Departament Energii w środę) oraz informacji o liczbie funkcjonujących wiertni w USA (znów wyjątkowo w środę ze względu na skrócony tydzień), można oczekiwać pierwszych spekulacji dotyczących możliwych działań OPEC+ na początku przyszłego roku.

Coraz bliżej kolejnego spotkania OPEC+ - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W zasadzie, zaczęły się one już pojawiać. Aleksander Nowak, rosyjski minister ds. energii, w komentarzu z piątku powiedział, że Rosja poprze dalsze zwiększanie produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+. Według Nowaka, rozszerzony kartel powinien od lutego podnieść limity wydobycia o kolejne pół miliona baryłek dziennie, czyli tyle samo, o ile będą one podwyższone od początku stycznia 2021 r. Rosyjski minister ocenił także, że ceny ropy w okolicach 45-55 USD za baryłkę są optymalne do dalszego stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej.

Najbliższe, wirtualne spotkanie państw OPEC+ jest zaplanowane na 4 stycznia. Odbywa się ono zaledwie miesiąc po poprzednich rozmowach ze względu na fakt, że w grudniu OPEC+ zadecydował o modyfikacji porozumienia naftowego tylko na jeden miesiąc: styczeń 2021 r. To automatycznie sprawiło, że na początku przyszłego roku pojawi się konieczność decyzji, co dalej z porozumieniem.

Coraz bliżej kolejnego spotkania OPEC+ - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota znów w rejonie 1900 USD za uncję

Końcówka bieżącego roku na rynku złota upływa pod znakiem zwyżek. Cena tego kruszcu dzisiaj również znajduje się pod delikatną presją popytową, co wynika w dużej mierze z sytuacji na wykresie notowań amerykańskiego dolara. Kurs USD dzisiaj znajduje się pod presją, co sprzyja zwyżkom notowań złota oraz pozostałych metali szlachetnych.

Bieżący tydzień na rynku złota prawdopodobnie będzie upływał pod znakiem próby wybicia się ponad poziom 1900 USD za uncję. Na razie bariera ta okazuje się skuteczna – co prawda cenom złota udało się ją naruszyć tydzień temu, ale na krótko; później notowania kruszcu spadły znów do okolic 1860 USD za uncję.

Tymczasem dzisiejsza sesja przyniosła już ponowną próbę dotarcia do poziomu 1900 USD za uncję. Strona podażowa i tym razem odparła atak, jednak jeśli dolar będzie kontynuował osłabienie w kolejnych dniach, to cena złota ma szansę zakończyć ten rok powyżej poziomu 1900 USD za uncję.

Coraz bliżej kolejnego spotkania OPEC+ - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk