• Odbierz prezent
Surowce. Cena ropy naftowej w górę! Czym spowodowana jest dynamiczna zwyżka kursu złota podczas dzisiejszej sesji?

Notowania ropy naftowej nie zatrzymują się w drodze na północ. Dzisiaj cena europejskiej ropy Brent sięgnęła już 61 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 58,30-58,40 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków tego surowca, jest to najwyższy poziom notowań od stycznia 2020 roku, czyli od 13 miesięcy.

 

Cena ropy nafotwej

Obecnie zwyżkom cen ropy naftowej sprzyja kilka głównych czynników. Wśród nich znajduje się przede wszystkim istotne obniżenie produkcji ropy w OPEC+, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo, wzrosty cen ropy są napędzane przez słabość amerykańskiego dolara oraz spadek wydobycia tego surowca w Stanach Zjednoczonych.

Indie siłą napędzającą popyt na ropę w kolejnych latach.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Prognozy dotyczące rynku ropy nafotwej

Tymczasem ciekawe prognozy dotyczące rynku ropy naftowej w Indiach podała dziś Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Według szacunków MAE, Indie mają być główną siłą napędzającą światowy popyt na ropę w ciągu najbliższych dwóch dekad, a do 2040 roku tamtejsze zapotrzebowanie na ropę się podwoi. W rezultacie tak dynamicznego wzrostu popytu, jeszcze do 2030 roku Indie mają wybić się na pozycję trzeciego największego konsumenta ropy naftowej na świecie, wyprzedzając obecnie utrzymującą się na podium Unię Europejską, i ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym oraz Chinom.
Co ważne, Indie w dużym stopniu będą uzależnione od dostaw surowca z zagranicy. Mimo forsowanych w tym kraju rządowych programów promujących nowe inwestycje w sektorze energii, postępy są niewielkie, a Indie są skazane na import surowca spoza kraju. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka Indii jest jednym z najważniejszych czynników pozytywnie wpływających na perspektywy dla cen ropy w najbliższych dekadach.

Indie siłą napędzającą popyt na ropę w kolejnych latach.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Wzrost cen złota napędzany słabością dolara

Notowania złota dzisiaj kontynuują dynamiczną zwyżkę. Jeśli dzisiejsza sesja zakończy się na tym rynku na plusie, będzie ona już trzecią z kolei sesją solidnych wzrostów cen tego kruszcu. Obecnie notowania złota zbliżają się do poziomu 1850 USD za uncję, czyli do okolic najbliższego technicznego oporu, wyznaczonego przez linię kilkumiesięcznego trendu spadkowego.

Zwyżki cen złota

Obecne zwyżki cen złota są napędzane przede wszystkim słabością amerykańskiego dolara. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich tygodniach uzależnienie cen złota od notowań USD było spore, a odbicie w górę wartości dolara przez kilka tygodni wywierało negatywną presję na ceny złota.

Wahania notowań cen złota

Z pewnością zmienność na rynku złota na razie jest duża, więc wahania notowań mogą pozostać spore, dopóki nie zobaczymy na nowo wyraźnej tendencji związanej z wartością amerykańskiego dolara. Dużo niepewności na rynek wprowadza brak konkretnych terminów związanych z wprowadzeniem w USA potężnego planu stymulacyjnego, forsowanego przez administrację Joe Bidena. Na razie oczekiwania rynkowe zakładają, że nawet bez dużego poparcia wśród Republikanów, plan ten może zostać zatwierdzony w Kongresie do połowy marca.

Rozpędzająca się inflacja

Przegłosowanie programu stymulacyjnego w USA to czynnik, który z jednej strony zwiększa optymizm dotyczący kondycji amerykańskiej gospodarki, ale z drugiej strony, stwarza perspektywę rozpędzającej się inflacji, co będzie negatywnie wpływać na wartość dolara, a jednocześnie stwarzać dobre warunki do wzrostów notowań złota.

Indie siłą napędzającą popyt na ropę w kolejnych latach.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

 


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk