• Odbierz prezent
biografia prezesa ebc Mario Draghi, czyli supermario
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie stanowiska piastował Mario Draghi przed objęciem szefostwa w EBC

- Jak istotną postacią jest w świecie finansów

Unia Europejska, jako gospodarczo-polityczny związek państw, potrzebuje wielu uzdolnionych zarządców – ludzi odpowiedzialnych za wszelkie kwestie związane z jej działaniem. Jedną z nich jest rozsądne prowadzenie wprowadzonej w 2002 roku międzynarodowej waluty euro, która przeszła już swój chrzest bojowy w trakcie kryzysu z 2008 roku i którego konsekwencje ponosi do dzisiaj. Dbaniem o stabilność euro zajmuje się z kolei Europejski Bank Centralny, ze stojącym na jego czele obecnym prezesem - Mario Draghim, którego to karierze przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule.

 

Kim jest Mario Draghi 

Draghi, nazywany nie bez powodu "Super Mario", w trakcie swojej długoletniej kariery musiał sprostać wielu skomplikowanym zadaniom. Najtrudniejszym wydaje się oczywiście obecne – ratowanie symbolu unii gospodarczej - waluty euro - jednoczącej część europejskich państw. Ciężko wyobrazić sobie przecież jak trudne musi być dzisiaj zarządzanie strefą euro z nieprzewidywalną Grecją na karku i innymi problemami jakie czekają całą unię (chociażby nadchodzące w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie wystąpienia z sojuszu). W 2012 roku prezes EBC obiecywał Europejczykom, że uratuje ich walutę – co bez wątpienia nie jest i nie będzie łatwym zadaniem. Za ten trudny do zgryzienia orzech Draghi otrzymuje jednak solidną zapłatę w wysokości około 370 tysięcy euro rocznie. Spytacie, jak dorobić się pracy przynoszącej takie korzyści? Prześledźmy więc rozwój kariery „Super Mario”.

 

Jak można się domyślić po imieniu i nazwisku - Mario Draghi to rodowity Włoch. Urodził się w Rzymie w roku 1947. Niestety jego rodzice – ojciec pracujący w Włoskim Banku Centralnym i matka chemiczka zmarli kiedy Mario był jeszcze nastolatkiem, w wyniku czego młody Draghi trafił na dalsze wychowanie do domu swojej ciotki. Paręnaście lat później był już studentem ekonomii, jednej z największych pod względem ilości studentów uczelni - Uniwersytetu Rzymskiego Sapienza. W 1970 roku uzyskał tam tytuł magistra. Draghi kontynuował naukę i w 1977 obronił pracę doktorską na Instytucie Technologicznym w Massachusetts, którą tworzył pod nadzorem Noblisty w dziedzinie ekonomii - Franco Modiglianiego (współtwórcy twierdzenia Modiglianiego-Millera na temat związku wartości przedsiębiorstw ze sposobem ich finansowania).

 

Już w 1975 roku pracował w kraju jako nauczyciel akademicki – kolejno na uniwersytetach w: Trydencie, Padwie i Wenecji. Od 1981 przez dziesięć lat pełnił rolę profesora ekonomi i polityki pieniężnej na Uniwersytecie Florenckim. Kariera akademicka „Super Mario” rosła w oczach, dlatego też nie miał on większych problemów, by z nabywaną przez długie lata teoretyczną wiedzą zabrać się za sprawy praktyczne i przenieść do sektora urzędniczego – 6 lat sprawował funkcję dyrektora wykonawczego Banku Światowego, a w ostatniej dekadzie XX wieku Mario piastował stanowisko Dyrektora Generalnego włoskiego Skarbu Państwa. Przewodniczył także Komisji ds. prywatyzacji, unowocześnił ustawodawstwo dotyczące spółek oraz stworzył projekt ustawy regulującej włoski rynek finansowy (tzw. prawo Draghiego).

 

Mario Draghi w EBC( Europejski Bank Centralny)

Po 2001 roku prezes EBC postanowił porzucić na chwilę polityczne środowisko, rozpoczynając pracę w jednym z najbardziej znanych banków inwestycyjnych na świecie - Goldman Sachs (jako wiceprezes ds. inwestycji zagranicznych i dyrektor zarządzający). W 2006 wrócił jednak do spraw wagi państwowej, przejmując schedę po ustępującym w atmosferze skandalu prezesie Banca d'Italia - Banku Centralnego Włoch. W maju 2011 roku zaproponowano kandydaturę Mario na prezesa EBC, a już w listopadzie 2011 roku nazwisko Draghiego trafiło na drzwi biura prezesa Europejskiego Banku Centralnego, mieszczącego się we Frankfurcie. Mario zastąpił na tym stanowisku Francuza Jean-Claude Tricheta i stał się najbardziej wpływowym człowiekiem w europejskich finansach.

 

Strategie finansową Draghi podpatrzył najwyraźniej u swojej o rok starszej, amerykańskiej koleżanki - Janet Yellen (prezes Fed). Również stosuje się bowiem do pokryzysowej filozofii luzowania ilościowego, co u wielu obywateli UE stało się powodem do niezadowolenia (przypomnijmy sobie chociażby sytuację z maja bieżącego roku, kiedy to poirytowana polityką EBC kobieta naskoczyła na Draghiego w trakcie, konferencji, obrzucając prezesa papierowymi ścinkami i oskarżeniami). Podobieństw z Janet Yellen jest zresztą więcej – obydwoje w podobny sposób wspięli się na szczyt i stoją na czele dwóch prawdopodobnie najbardziej wpływowych instytucji finansowych na świecie. Obecnie EBC jest w trakcie realizacji wielkiego planu ratowania europejskiej waluty, który potrwa do 2016 roku i w dużym uproszczeniu: polega na wpompowaniu w europejską gospodarkę około biliona elektronicznych euro...

 

Od roku 2006 "Super Mario" należy do ufundowanej przez rodzinę Rockefellerów grupy G30, skupiającej najlepszych ekonomistów i uczonych na świecie (należy do niej także Leszek Balcerowicz), za co zresztą czasem go krytykowano. Draghi ma już 67 lat, jest żonaty, wychował dwójkę dorosłych dzieci. W rankingu Forbesa „Najpotężniejsi ludzie świata 2015” zajął 8 miejsce (awans o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego roku) i jest jedynym finansistą znajdującym się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.


Piotr Kowalczyk

Pasjonat rynku kryptowalut i aktywny miner. Ekspert w dziedzinie automatycznych systemów handlowych (EA) oraz piramidowania na rynku walutowym. Od 2006 r. aktywny inwestor.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk