• Odbierz prezent
strefa euro
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty wskaźników PMI dla gospodarek strefy euro

Dzisiejszy dzień jest dniem odczytów przemysłowego wskaźnika PMI. W nocy poznaliśmy dane z Japonii, przed południem publikowane są dane z Europy, a popołudniu poznamy odczyty ze Stanów Zjednoczonych.

Wskaźnik PMI, będący wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury, Powstaje na bazie anonimowych ankiet wysyłanych do menadżerów. Ci  odpowiadają na pytania dotyczące swojej branży, oceniając ni jak zmieniła się sytuacja w branży w relacji do poprzedniego miesiąca pod kątem nowych zamówień, poziomu produkcji, dostaw zapasów oraz zatrudnienia.

 

Europejskie odczyty nieco podniosły zmienność na rynkach, która z uwagi na poniedziałek i nieobecność Brytyjczyków jest dość słaba.

Z kluczowych odczytów dotyczących waluty wspólnoty w pierwszej kolejności poznaliśmy odczyty z najważniejszych gospodarek strefy, a później pojawiły się dane ze strefy euro jako całości.

 

Hiszpania i Włochy pozytywnie zaskakują

Na ten moment lepiej prezentują się gospodarki strefy, które jeszcze niedawno wskazywane były jako te, które mogą stanowić największe zagrożenie dla strefy. W przypadku odczytów z Hiszpanii i Włoch odnotowano wzrost wskaźnika, świadczący o polepszeniu się sytuacji i prognozujących dalszy rozwój sektora przemysłowego. Odczyty mają dodatkowo pozytywną wymowę przez to, że spodziewano się spadku wartości przemysłowego PMI dla tych krajów.

  • Wskaźnik PMI dla przemysłu w Hiszpanii: 53,5 (prognoza: 53,0; poprzedni odczyt 53,4)
  • Wskaźnik PMI dla przemysłu we Włoszech: 53,9 (prognoza: 53,0; poprzedni odczyt 53,5)

 

Francja i Niemcy nieco rozczarowały

W przypadku tych dwóch gospodarek wartości wskaźnika porównywane były do pierwszych odczytów za kwiecień, które poznaliśmy 22 kwietnia. Wtedy odczyty dla gospodarki Francji wskazały na pogarszającą się sytuację w sektorze przemysłowym. Dzisiejsze ponowne oszacowania wskazały, że sytuacja w sektorze jest jeszcze gorsza. Wskaźnik PMI dla tego sektora znajduje się poniżej poziomu 50, co równoznaczne jest z prognozą kurczenia się sektora.

W przypadku gospodarki Niemiec dzisiejszy słabszy odczyt od prognoz nie jest tak niepokojący ze względu na to, że wartość przemysłowego PMI dla Niemiec kształtuje się powyżej poziomu 50, co sygnalizuje rozwój sektora. Dodatkowo w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost wartości wskaźnika (jego wartość za marzec to 50,7).

  • Wskaźnik PMI dla przemysłu we Francji : 48,0 (prognoza: 48,3; poprzedni odczyt 48,3)
  • Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech: 51,8 (prognoza: 51,9; poprzedni odczyt 51,9)

Strefa na plus

Poprawa sytuacji w najważniejszych gospodarkach strefy w stosunku do marca przyczyniła się do wzrostu wartości przemysłowego PMI dla całej strefy, choć ekonomiści spodziewali się, że dane okażą się takie same jak te opublikowane 22 kwietnia, co świadczyło by o pogorszeniu się perspektyw dla sektora. W marcu wskaźnik przybrał wartość 51,6

  • Wskaźnik PMI dla przemysłu: 51,7 (prognoza: 51,5; poprzedni odczyt 51,5)

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk