• Sklep
  • Odbierz prezent
inflacja w strefie euro
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane dotyczące inflacji w strefie euro
- Jak na odczyty zareagował rynek walutowy

Podczas europejskiej sesji kluczowym wydarzeniem w kalendarzu makroekonomicznym jest decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Do południa jednak najważniejszymi danymi były marcowe odczyty dotyczące inflacji w strefie euro.

W związku z tym, że są to drugie odczyty (pierwsze oszacowania pojawiły się dwa tygodnie temu) szanse na odchylenia od prognoz były nieco mniejsze. Wczoraj Ponowne odczyty dla gospodarek Francji i Hiszpanii nie wykazały zmian w stosunku do pierwotnych oszacowań.

O godzinie 10:00 pojawiły się dane dotyczące inflacji we Włoszech. W przypadku wskaźnika CPI nie odnotowano zmian w stosunku do poprzedniego odczytu, nieco lepszy natomiast okazał się zharmonizowany wskaźnik inflacji (HICP). W ujęciu rocznym inflacja mierzona wskaźnikiem HICP była ujemna, ale jej poziom zwiększył się z -0,2% do -0,3% w stosunku do poprzedniego oszacowania. W ujęciu miesięcznym wskaźnik HICP zwiększył się z 2,0% do 2,1%.

 

Dane dotyczące strefy euro również dały pozytywny sygnał, szczególnie z tego względu, że roczna dynamika cen wyniosła 0%. Wartość wskaźnika została poprawiona z poziomu -0,1% opublikowanego dwa tygodnie temu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,2% co jest zgodne z poprzednim oszacowaniem.

 

Inflacja w strefie euro

FXMAG forex strefa euro - koniec deflacji 1

 

Pomimo pozytywnej wymowy odczytów na rynku walutowym nie obserwowaliśmy podwyższonej zmienności. Kurs EURUSD spada o wtorku i jak na razie znalazł wsparcie w poziomie 1,124.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk