• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
strefa euro
Z artykułu dowiesz się:

- jak wypadły dzisiejsze odczyty ze strefy euro

Gospodarka strefy euro rosła w pierwszym kwartale słabiej niż wcześniej szacowano. Drugi odczyt dla tego kwartału zrewidował wcześniejsze dane i wskazał, że dynamika PKB była słabsza zarówno w ujęciu rocznym jak i kwartalnym.

 

Pierwotny odczyt poznaliśmy dwa tygodnie temu. 29 kwietnia Eurostat podał, że PKB strefy euro urosło w pierwszym kwartale o 0,6% w porównaniu do IV kwartału 2015 i 0 1,6% w ujęciu rocznym. Dziś obie te liczby zrewidowano o 0,1 punktu procentowego w dół. Według najnowszych szacunków wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniósł 0,5% w ujęciu kwartalnym i 1,5% w ujęciu rocznym.

 

Wcześniej, bo o godzinie 8:00, opublikowane zostały pierwotne szacunki dla PKB Niemiec. W tym przypadku odnotowano wzrost dynamiki kwartalnej (większy od prognoz), ale spadek dynamiki rocznej (również większy od prognoz). W ujęciu kwartalnym PKB w I kwartale 2016 wzrósł o 0,7% (prognoza: 0,6%), a w ujęciu rocznym o 1,3% (prognoza: 1,5%), co oznacza spadek rocznej dynamiki o 0,8 punktu procentowego w stosunku do odczytu za poprzedni kwartał.

 

Po odczycie dla strefy euro nie obserwowaliśmy znaczącej reakcji rynku walutowego, natomiast tuż po publikacji danych z głównej gospodarki strefy (Niemcy) euro gwałtownie się osłabiło. Ogłoszeniu danych o PKB z Niemiec towarzyszyły odczyty dotyczące inflacji w tym kraju, które wskazały na dalsze pogłębienie się deflacji.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk