• Odbierz prezent
Straty klientów wycenione na ponad 5 milionów dolarów - Bitmain oskarżony o nieuczciwe kopanie kryptowalut

Chińska firma Bitmain, będąca największym na świecie producentem układów ASIC do kopania kryptowalut, została oskarżona w ramach pozwu zbiorowego przez klientów rezydujących w USA o wykorzystanie zakupionego przez nich sprzętu do nieuczciwego kopania bitcoina (BTC). Pozywający chińskiego giganta wycenili swoje straty na ponad 5 mln dolarów. W jaki sposób producent rzekomo oszukuje swoich klientów?

 

 

Pozew zbiorowy przeciwko Bitmain został złożony w Los Angeles przez grupę ponad stu klientów, którzy zakupili koparki AntMiner. Treść pozwu oskarża Bitmain o wymuszanie na klientach przeprowadzenie czasochłonnego i skomplikowanego procesu konfiguracji koparek po pierwszym uruchomieniu, który stworzony został w sposób mający przynosić zyski producentowi, kosztem zasobów klienta.

Mówiąc prościej, poszkodowani oskarżają Bitmain o to, że podczas pierwszej konfiguracji (lub rekonfiguracji) koparek (w tym głównie modelu AntMiner S9+ do kopania m.in. BTC), urządzenia pracowały na pełnej mocy i kopały ich kosztem na rzecz producenta. Pozywający wyceniają swoje straty w pobranej energii elektrycznej i w czasie, jaki stracili na konfigurację na ponad 5 mln dolarów.

Żądają oni od chińskiego producenta odszkodowania w wyniku poniesionych strat oraz zmiany oprogramowania koparek AntMiner, tak aby zlikwidować nieuczciwą praktykę stosowana przez Bitmain.

Jak dotąd, chiński producent koparek nie odniósł się do sprawy.

Czytaj także: Antminer S15 - znamy parametry najmocniejszej koparki BTC od Bitmain

Bitmain, chińska firma będąca największym na świecie producentem sprzętu do kopania kryptowalut, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczęła dziś sprzedaż swoich dwóch najnowszych koparek SHA256 (przeznaczonych m.in. dla bitcoina oraz Bitcoin Cash) - modeli Antminer S15 oraz Antminer T15. Pozn.. Czytaj
Antminer S15 - znamy parametry najmocniejszej koparki BTC od Bitmain

 

Nie są to pierwsze kontrowersje wokół firmy Bitmain, której koparki stanowią znacznie ponad połowę wszystkich funkcjonujących układów ASIC. Chiński gigant oskarżany był m.in. o korzystanie z koparek jeszcze przed ich wysłaniem do klientów (co oznacza, że nie otrzymywali oni nowych urządzeń), a także masowe wydobycie nowymi układami w celu uzyskania największej rentowności, co rzekomo doprowadzało do wzrostu trudności kopania jeszcze przed pojawieniem się nowych koparek w sprzedaży. Żaden z zarzutów nie został jednak oficjalnie potwierdzony.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk