Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,22%
USD / PLN3,98-0,32%
CHF / PLN4,42-0,22%
GBP / PLN5,03-0,23%
EUR / USD1,08+0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Strategia OPEC+ nadal bez zmian. Zamieszanie wokół kopalni miedzi w Peru

Dorota Sierakowska | 12:50 29 kwiecień 2022
Strategia OPEC+ nadal bez zmian. Zamieszanie wokół kopalni miedzi w Peru | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej ruszyły z powrotem w górę i nadrobiły wcześniejsze straty – na tyle, że mają dużą szansę na zamknięcie tygodnia na plusie. Cena ropy WTI przekracza już 106 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent sięgają 108 USD za baryłkę.

Tymczasem na świecie nadal na pierwszym planie znajdują się napięcia dotyczące potencjalnych zaburzeń dostaw ropy naftowej z Rosji oraz różnych strategii na poradzenie sobie z tym ryzykiem. Pośród ferworu zmian w globalnym handlu ropą, jednym z niewielu stałych elementów są działania OPEC+.

Rozszerzony kartelu spotyka się po raz kolejny 5 maja i wiele wskazuje na to, że nie zmieni swojej dotychczasowej strategii stopniowego zwiększania wydobycia ropy naftowej. Dla przypomnienia: od sierpnia poprzedniego roku państwa OPEC+ co miesiąc zwiększają oficjalne limity produkcji ropy łącznie o nieco ponad 400 tys. baryłek dziennie. Według danych zasygnalizowanych przez agencję Reuters, decyzja o kontynuacji tej polityki, nawet w obliczu perturbacji na globalnych rynkach paliw, ma zapaść także na początku maja.

Strategia OPEC+ nadal bez zmian - 1

Strategia OPEC+ nadal bez zmian - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Kraje OPEC+ są krytykowane z tej przyczyny przez państwa zachodnie, które zwracają uwagę na fakt, że niektóre państwa kartelu mogłyby zwiększyć wydobycie ropy bardziej znacząco i, tym samym, zmniejszyć presję na utrzymywanie się ich cen na trzycyfrowych poziomach. Jednak sprawa jest tylko pozornie prosta, bowiem możliwość istotnego zwiększenia produkcji dotyczy zaledwie kilku państw kartelu (m.in. Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich), natomiast wiele innych krajów boryka się z problemami z wydobyciem. Wśród nich są nie tylko kraje Afryki, które od dłuższego czasu wydobywają mniej ropy niż wynoszą ich limity ze względu m.in. na kłopoty z infrastrukturą oraz wewnętrzne kryzysy polityczne (Libia) – lecz niedawno dołączyła do nich także Rosja, która jest częścią porozumienia naftowego OPEC+, natomiast ze względu na zachodnie sankcje już doświadcza istotnego spadki wydobycia ropy naftowej.

Strategia OPEC+ nadal bez zmian - 2

Strategia OPEC+ nadal bez zmian - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

MIEDŹ

Reklama

Notowania miedzi znajdują się na drodze do spadkowego zakończenia bieżącego tygodnia. Duży udział w tej zniżce miało umacnianie się amerykańskiego dolara przez większość tygodnia – które dopiero dzisiaj wyhamowało. W rezultacie, przez większość tygodnia cena miedzi w USA oscyluje w rejonie 4,40-4,50 USD za funt.

Tymczasem głośne na rynku miedzi są obecne wydarzenia wokół kopalni Las Bambas w Peru. Kontrowersje związane z tą kopalnią ciągną się już od wielu tygodni, a wynikają one z wielu czynników. Wcześniej trwał konflikt dotyczący relatywnie niekorzystnych warunków pracy w kopalni dla rdzennej ludności – natomiast obecnie kością niezgody jest ziemia, która historycznie należy do rdzennej ludności, natomiast została przejęta przez kopalnię. Na terenie tym zorganizowany został protest, który teraz jest tłumiony przez lokalną policję.

Zamieszanie wokół kopalni Las Bambas na razie nie ma istotnego przełożenia na oczekiwania związane z produkcją miedzi, aczkolwiek warto zaznaczyć, że kopalnia ta odpowiada za około 2% światowego wydobycia miedzi, zaś Peru to drugi największy producent miedzi na świecie.

Strategia OPEC+ nadal bez zmian - 3

Strategia OPEC+ nadal bez zmian - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej