Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Strata boli bardziej, niż cieszy zysk

Psychologia
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego strata boli bardziej, niż cieszy zysk

Emocje związane z tradingiem. Dziś parę słów o satysfakcji… Czy strata boli bardziej, niż cieszy zysk? Zapraszam do lektury.

 

Teoretycznie satysfakcja jest czymś niemierzalnym, choć wielu naukowców z pogranicza ekonomii i psychologii starało się opracować narzędzia służące do jej pomiaru, by trafniej opisywać procesy decyzyjne. Najpopularniejsi to John von Neumann i Oscar Morgenstern oraz Daniel Kahneman i Amos Tversky. Ci pierwsi odpowiedzialni są za powstanie teorii gier. Narzędziem do opisywania poziomu satysfakcji jest tutaj krzywa użyteczności. Druga para naukowców to autorzy tzw. teorii perspektywy, utworzonej w nurcie finansów behawioralnych, opartej na krzywej wartościowania.

 

Nie ma potrzeby by na łamach magazynu przywoływać głębsze opisy teorii. Obie są niesamowicie ciekawe i mają nieocenione znaczenie dla wszelkich zagadnień związanych z procesami decyzyjnymi (również na rynkach finansowych). Dziś poznamy narzędzie stworzone przez Kahnemana i Tverskyego. Odsuwamy na bok teorię użyteczności, ponieważ nie uwzględnia ona emocji i zakłada, że wszyscy decydenci (w naszym przypadku uczestnicy rynku) są jednostkami racjonalnymi (niestety, a zarazem na szczęście, tak nie jest).

 

Artykuł dostępny jest dla prenumeratorów magazynu FxMag. Jeśli jesteś prenumeratorem, zaloguj się?
Jeszcze nie prenumerujesz magazynu?
Zamów prenumeratę z prezentami i korzystaj z nieograniczonego dostępu do eksperckiej wiedzy.
Zamów prenumeratę
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać tygodniowy Pakiet Powitalny od portalu FxMag