• Odbierz prezent
Strach i chciwość na indeksie Nasdaq

Na wykresie H4 amerykańskiego indeksu Nasdaq każda faza została zaznaczona pod względem długości. Tym samym na jednym wykresie można zobaczyć struktury wyższego rzędu.

Wiadomości rynkowe z mBank

Kolor niebieski zarezerwowany jest dla aktualnie oglądanego interwału. Czerwony, który łączy serie niebieskich odcinków w większą strukturę, sugeruje, które fale są istotne z interwału dziennego.

Zielony to już obserwacja tygodniowa.

Posługując się linia czasu łatwo zaobserwować, że ostatnie dni to mocny popis ze strony popytu. Na tyle mocny, że najdłużej trwające niebieskie fale składały się z ok. 40 świec, a bieżący impuls ma już 53 okresy. W przypadku wyższego interwału opisanego kolorem czerwonym jest to liczba ponad 100 świec, gdzie bieżąca wartość to 163 okresy.

Nie trudno wiec o wniosek, że w obu przypadkach wzrosty są już „stare”, co zbliża nas do pojawienia się korekty.

Na początek powinna ona mieć długość niebieskich odcinków, a w przypadku dużej determinacji podaży czerwonych. Przypomnę, że te miały długość od 480 do 770 punktów.

Ponieważ nie ma punktów odniesienia po lewej stronie wykresu, toteż trudno wskazać kolejne opory.

Dziś skorzystam z liczby 2. Marcowy dołek był na poziomie 6630 punktów, oznacza to, że podojenie tej wartości wyznaczy cenę 13260 punktów. Wcześniej, bo na poziomie 12850 znajduje się geometryczny opór, będący rezultatem podwojenia spadków z pierwszego kwartału. To czy notowania US100 tam dotrą, zależy tylko i wyłącznie od podmiotów wierzących w siłę trendu. Chciwość jest jedną z cech przypisywaną rynkom i idealnie widać to na tym wykresie. Wcześniej czy później przerodzi się ona w strach, ale nie wiemy, czy będzie miała kolor niebieski, czerwony czy też zielony.

Strach i chciwość Nasdaq’a - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk