• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Strach byków
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Po „czarnym poniedziałku" wzrosty na giełdach są nieco stonowane w porównaniu do tego, co można by oczekiwać po korygowaniu paniki rynkowej, która nie była odpowiedzią na jakieś załamanie rynków. Zyski spółek nie uległy tragicznemu pogorszeniu, nie wywłaszczyła się krzywa dochodowości, a wskaźniki fundamentalne pokazują, że inwestycja w akcje wciąż przynosi większe zwroty niż w postaci obligacji skarbowych. Mogłoby się wydawać, że to po prostu zwykła korekta w trendzie wzrostowym, lecz z znacznie większym rozmachem, i w podobnym tempie rynek powinien powrócić do wzrostów. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego?

Tutaj najpewniej wciąż kluczowym czynnikiem pozostają Chiny oraz względna drogość akcji. Pomimo większych zysków od rentowności amerykańskich papierów skarbowych, akcje były 2 tygodnie temu na względnie wysokich poziomach (mierzone np. P/E). Dołączanie do trendu przy górkach jest zawsze mniej dynamiczne niż odbijanie od dołków, więc rynkom może zabrać jeszcze trochę czasu zanim kurs akcji powróci do normalnego toru. Jednocześnie hamująca chińska gospodarka, rosnące wskaźniki niestabilności finansowej oraz niejasna polityka Rezerwy Federalnej będą stanowiły argumenty dla niedźwiedzi by uprzykrzać życie kupującym.

Dlatego właśnie akcje spółek mogą pozostawać pod presją przez najbliższy czas. Niemniej, nie ma mowy o porównaniu obecnej sytuacji do kryzysowych sytuacji tj. bańka dot-com lub kryzys finansowy z 2008 roku. Póki to się nie zmieni, spadki na amerykańskiej giełdzie będą techniczną wyprzedażą, którą można wykorzystać do kupienia akcji po tańszej cenie.

 


Paweł Ropiak

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych i fixed income. Ceni precyzyjne podejście fundamentalne i poświęca sporo czasu polityce pieniężnej najważniejszych banków centralnych. Autor bieżących analiz najważniejszych par walutowych. Biegle włada językiem angielskim, zna język hiszpański.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk