Reklama
WIG82 658,11+1,35%
WIG202 434,34+1,65%
EUR / PLN4,31-0,17%
USD / PLN3,99-0,09%
CHF / PLN4,41+0,11%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,08%
DAX18 484,57+0,04%
FT-SE7 963,25+0,39%
CAC 408 220,13+0,19%
DJI39 784,84+0,06%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,45+0,88%
ROPA WTI81,88+0,20%
ZŁOTO2 207,85+0,73%
SREBRO24,60+0,12%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stosunek ryzyka do zysku

Michał Sztabkowski | 17:00 10 luty 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zarządzanie ryzykiem to bardzo istotny element tradingu. W tym artykule opiszę czym jest stosunek ryzyka do zysku (Risk:Reward ratio). Określenie tego stosunku i uwzględnienie go jako istotne kryterium przy podejmowaniu decyzji o otworzeniu zlecenia może przyczynić się do znaczącej poprawy naszych wyników.

 

Rozmiar pozycji

Odpowiednie zarządzanie kapitałem pozwala na to, aby przewaga statystyczna, którą zapewnia nam nasz system handlu zrealizowała się. Ryzykując tyle samo na każdej transakcji sprawiamy, że każda strata jest takiej samej wielkości, pomimo tego, zlecenie Stop Loss w zależności od sytuacji technicznej może mieć inny rozmiar (w pipsach).

Aby doweidzieć się jak to zrobić przeczytaj artykuł o zarządzaniu ryzykiem w praktyce.

 

Stosunek ryzyka do zysku

Stosunek ryzyka do zysku wyznacza się porównując rozmiar Stop Lossa (w pipsach) z rozmiarem zlecenia Take Profit. Jeżeli więc nasz Stop Loss to 20 pipsów a Take profit 40 pipsów, to stosunek ryzyka do zysku wynosi 1:2. Oznacza to, że po jednej wygranej pozycji i dwóch przegranych wychodzimy na zero.

Reklama

Oczywiście im większy stosunek ryzyka do zysku, tym lepiej, ale osiągniecie wysokiego współczynnika jest trudne. Przy wysokich współczynnikach takich jak np. 1:3, 1:4 zazwyczaj zmniejsza się ilość transakcji wygranych w stosunku do transakcji stratnych.

 

Strategie

Celem każdej strategii jest to, aby przy wystarczająco dużej próbie suma transakcji zyskownych przewyższała sumę transakcji stratnych. Można to osiągnąć na różne sposoby (jeżeli mowa o stosunku ryzyka do zysku).

Dwiema skrajnościami są tutaj:

  • strategia, która pozwala na osiąganie bardzo częstych, ale małych zysków - czasami wartość Stop Lossa w pipsach jest nawet większa od Take Profit
  • strategia, która opiera się  na częstych małych stratach i dużych zyskownych transakcjach - aby było to zyskowne potrzebny jest wysoki współczynnik ryzyka do zysku

 

Dwie metody

Reklama

Wśród traderów popularne są dwie metody. Pierwsza z nich zakłada ustawienie "sztywnego" stosunku ryzyka do zysku. Wtedy stosowany  jest z góry określony współczynnik np. 1:2. Gdy pojawia się na rynku okazja, ustawiany jest poziom Stop Loss, a na jego podstawie obliczany jest Take Profit. Może to wyglądać np. tak, że po pojawieniu się sygnału kupna na poziomie wsparcia w trendzie wzrostowym trader otwiera zlecenie licząc na kontynuację wzrostów.


Druga metoda polega na określeniu nie tylko punktu wejścia, ale również poziomu docelowego. Przy punkcie wejścia określany jest potrzebny Stop Loss (umieszczony np. pod poziomem wsparcia) w pipsach, a następnie obliczana jest odległość do poziomu docelowego (np. najbliższy poziom oporu). Wtedy oblicza się współczynnik ryzyka do zysku i jeżeli jest on wystarczająco wysoki dla naszej strategii, to otwierane jest zlecenie. Jeżeli natomiast okazuje się, że współczynnik jest zbyt niski, to zlecenia nie wprowadza się na rynek. Można w ten sposób "przefiltrować" potencjalne okazje i skorzystać tylko z tych najlepszych.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej