• Odbierz prezent
fomc 27 kwietnia
Z artykułu dowiesz się:

- Jak brzmiał komunikat towarzyszący ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych - Jak wyglądała reakcja na parze walutowej EUR/USD na te informacje

O godzinie 20.00 otrzymaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z oczekiwaniami została ona na tym samym poziomie oprocentowania tzn. 0,5%. Natomiast mimo braku zmiany polityki na rynku wystąpiła spora zmienność. Oprócz samej decyzji wyszedł również komentarz do bieżącej sytuacji gospodarczej i oczekiwania co do najbliższej przyszłości.

 

Federalny Komitet Otwartego Rynku przyznał w swoim oświadczeniu, że od ostatniego spotkania w marcu otrzymane dane wskazują na dalszą poprawę na rynku pracy mimo faktu, że wzrost aktywności gospodarczej wydaje się zwolnić.

Jeśli chodzi o wydatki konsumenckie - wzrost wydatków gospodarstw domowych pozostał umiarkowany mimo solidnego wzrostu płac realnych. Wzrost również został zauważony w sektorze nieruchomości, aczkolwiek tego samego nie można powiedzieć o inwestycjach i eksporcie. Komitet poruszył oczywiście temat inflacji, która cały czas znajduje się poniżej wyznaczonego progu o wartości 2%. Największy związek ma z tym wcześniejsza obniżka cen energii.

 

Oczekiwania Komitetu to przede wszystkim osiągnięcie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Poza tym wyraził oczekiwanie, że przy obecnych regulacjach w następnym czasie będzie miał miejsce umiarkowany stabilny wzrost aktywności gospodarczej. Inflacja w krótkim terminie powinna osiągnąć jeszcze niższe rozmiary z powodu obniżki cen energii, aczkolwiek w średnim terminie w warunkach stabilizacji tego sektoru oraz dalszej poprawy na rynku pracy cel wynoszący 2% powinien być osiągnięty.

 

FOMC przyznał, że będzie w dalszym ciągu bardzo uważnie przyglądał się wszystkim rynkowym wskaźnikom i tym samym następne decyzje dotyczące stóp procentowych będą podyktowane całościowym obrazem gospodarki.

 

Inwestorzy tym samym dostali informację, że w przypadku znaczącej poprawy wskaźników podwyżki mogą nastąpić nawet w kolejnych miesiącach.


Jak na te informacje zareagowały rynki? Na parze EURUSD oglądaliśmy w ciągu 10 minut po ogłoszeniu decyzji najpierw 60 pipowy spadek, a nastąpnie 90 pipowy wzrost, po którym cena zakończyła rajd w okolicach, w których przebywała przed godziną 20.

 

Wykres EURUSD interwał M5

FXMAG forex stopy procentowe w usa na tym samym poziomie 1


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk