• Odbierz prezent
decyzja rpp

Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje stabilizację swojej polityki. Dzisiejsza decyzja RPP w sprawie stóp procentowych nie zaskoczyła rynków, które przyzwyczaiły się do bierności z jej strony.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego zostaną utrzymane na obecnych poziomach:

  • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;

 

Stopa referencyjna NBP

nbp

 

Od dłuższego czasu członkowi Rady, z Adamem Glapińskim na czele, sygnalizują brak potrzeby podnoszenia stóp procentowych w najbliższej przyszłości. Sytuację tę mógłby zmienić większy od oczekiwań wzrost inflacji, albo podwyżki stóp procentowych w strefie euro, które spodziewane są jednak na ten moment dopiero na połowę przyszłego roku. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to również RPP może dokonać podwyżek stóp dopiero w przyszłym roku.

Więcej szczegółów dotyczących dzisiejszego posiedzenia Rady poznamy podczas konferencji prasowej z udziałem Adama Glapińskiego i dwóch innych członków RPP. Konferencja rozpocznie się o godzinie 16:00, ale nie spodziewamy się, by przyniosła jakieś zmiany w nastawieniu polityki pieniężnej NBP, co wskazuje na stabilną sytuację złotego.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk