Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Stopy procentowe w Polsce nadal bez zmian

rpp
Z artykułu dowiesz się:
- Jaką decyzję podjęła dziś RPP

Na scenie polskiej polityki pieniężnej wciąż bez zmian i bez niespodzianek. Rada Polityki Pieniężnej po dwudniowym posiedzeniu decyzyjnym postanowiła utrzymać dotychczasowy poziom stóp procentowych.

 

Decyzją RPP stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego utrzymane zostają na poziomach:

  • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej.

 

Stopa referencyjna NBP

Stopy procentowe w Polsce nadal bez zmian

 

Za dwa miesiące upłyną 2 lata od czasu, gdy RPP po raz ostatni zdecydowała się dokonać zmian w poziomie stóp procentowych. Od marca 2015 roku utrzymują się one na historycznie najniższych poziomach i wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja powinna się utrzymać jeszcze przez mniej więcej rok. Tak przynajmniej sugerował Adam Glapiński pod koniec ubiegłego roku, sygnalizując, że pod koniec 2017 roku Rada może zacząć się zastanawiać nad podwyżkami stóp procentowych.

Jego nastawienie od tego czasu mogło jednak ulec zmianie, ze względu na opublikowane pod koniec roku dane o inflacji. W grudniu wzrosła ona do 0,8%, po tym jak w listopadzie wynosiła 0,0%. Tak duży skok dynamiki cen zaskoczył ekonomistów. Jeśli inflacja będzie się bardzo szybko zbliżać do celu inflacyjnego NBP (2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy), to zacieśnianie polityki pieniężnej może być potrzebne nieco wcześniej, tak by nie ryzykować koniecznością bardziej agresywnych ruchów w przyszłości. W takim razie być może RPP będzie skłonna podnieść stopy procentowe jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Prezes Glapiński  i RPP woleliby jednak, żeby obok wyższej inflacji pojawił się również silniejszy wzrost gospodarczy, tak by Rada miała z czego chłodzić gospodarkę. Konferencja prasowa zaplanowana na godzinę 16:00 może wskazać bieżące nastawienie Glapińskiego i całej Rady.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!