• Odbierz prezent
Stopy procentowe w Polsce bez zmian: bardzo łagodna retoryka prezesa NBP!

Rada Polityki Pieniężnej nie zmienia stóp procentowych… Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na dotychczasowym poziomie.

Stopa referencyjna nadal kształtuje się zatem

na poziomie 0,10%, najniższym w historii polityki bezpośredniego celu inflacyjnego w Polsce. Nie dokonano także korekt w retoryce opublikowanego po posiedzeniu komunikatu. Większość członków Rady niezmienne twierdzi, że prowadzona polityka stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie. Utrzymuje także program odkupu obligacji oraz możliwość interwencji walutowych. Komunikat nie wnosi nowych informacji dla oceny perspektyw polityki pieniężnej. Nie spodziewamy się także modyfikacji retoryki prezesa NBP podczas zaplanowanej na dziś konferencji.

Nadal bardzo łagodna retoryka prezesa

zmniejsza nieco prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku. Naszym zdaniem późna jesień tego roku dostarczy argumentów na zacieśnieniem polityki pieniężnej. Zakładamy, że sytuacja na rynku pracy będzie dobra, pandemia nie będzie wymagała obostrzeń tak surowych jak przed rokiem, a projekcja listopadowa potwierdzi brak realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. W przypadku gdyby jeszcze w 2021 nie podniesiono kosztu pieniądza, będzie musiało być to dokonane później, ale bardziej raptownie. …a stanowcza retoryka prezesa zmniejsza szanse na podwyżkę stóp procentowych w tym roku Ubiegłotygodniowa konferencja konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego po wrześniowym posiedzeniu RPP nie wniosła wielu elementów nowości w retoryce prezesa. A.Glapiński doprecyzował jednak na niej moment, który jego zdaniem byłby dobry dla rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce.

FXMAG obligacje stopy procentowe w polsce bez zmian: bardzo łagodna retoryka prezesa nbp! stopa referencyjna, obligacje, stopy procentowe, glapiński, nbp, prezes nbp, waluty, inflacji, stopa inflacji, wskaźnik inflacji, polski złoty, złoty polski, polski złoty kurs, polski złoty banknoty, złoty polski kurs, polski nowy złoty, nowy złoty polski, polski złoty nowy, nowy polski złoty, pln polski nowy złoty, kurs złotego, kurs złotego do hrywny, kurs euro do złotego, kurs złotego do euro, kurs dolara do złotego, kurs złotego do dolara, kurs hrywny do złotego, kurs korony czeskiej do złotego, kurs liry tureckiej do złotego, kurs rubla do złotego, kurs złotego wykres, kurs kuny do złotego, kurs złotego do rubla, kurs złotego prognoza, kurs szekli do złotego, kurs złotego do korony czeskiej, kurs złotego na ukrainie, kurs złotego do forinta, kurs rubla białoruskiego do złotego, kurs czeskiej korony do złotego, kurs ukraińskiej hrywny do złotego, kurs złotego do liry tureckiej, kurs szekla do złotego, kurs złotego do hrywni, kurs funta do złotego, kurs juana do złotego, kurs leja do złotego, kurs leja do złotego, kurs złotego do funta, kurs złotego do kuny, kurs złotego online, kurs hrywni do złotego, kurs duńskiej korony do złotego, kurs złotego do lewa bułgarskiego, kurs złotego do leja, kurs rubla rosyjskiego do złotego, kurs euro do złotego wykres, kurs złotego nbp, kurs lari do złotego, kurs polskiego złotego, kurs złotego prognozy, kurs lewa do złotego, kurs złotego w chorwacji, średni kurs złotego w stosunku do euro, średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia, kurs korony islandzkiej do złotego, kurs rubla do złotego nbp, kurs złotego w niemczech, kurs leja rumuńskiego do złotego, kurs chorwackiej kuny do złotego, kurs korony duńskiej do złotego, kurs hrywny ukraińskiej do złotego, kurs marki niemieckiej do złotego, kurs lewa bułgarskiego do złotego, euro do złotego kurs, kurs liry do złotego, kurs dolara względem złotego 1

Powiedział, że „Ja bym chciał osobiście, żeby było to jak najszybciej

Jeżeli dokonamy podwyżek, to będzie oznaczało, że gospodarka jest rozpędzona. (...) Chciałbym, by po Nowym Roku, w I kwartale, pojawiła się już taka sytuacja, (...) że wszystko się tak wspaniale rozwija i rozkwita, pandemia jest słabsza (…)”. Dodał, że w obecnym momencie zacieśnienie warunków monetarnych ograniczyłoby „kiełkujący” wzrost gospodarczy i nie wpłynęło na spowolnienie inflacji. Powiedział ponadto, że projekcja listopadowa będzie kluczowa dla polskiej polityki pieniężnej. W kontekście kursu walutowego ponownie zaznaczył, że obecny jego poziom jest zadowalający. Konferencja potwierdza bardzo łagodne nastawienie prezesa NBP dotyczące polityki pieniężnej w Polsce. Naszym zdaniem stanowcze podejście prezesa zmniejsza nieco prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku (nasza prognoza zakłada wzrost stopy referencyjnej o 15 pkt baz. w 4Q br.). Nie można wykluczyć jednak, że pod koniec roku znajdzie się większość do poparcia wniosku o podwyżkę stóp procentowych.

Obecnie dostępne wypowiedzi członków RPP wskazują,

że w listopadzie decyzję o podwyżkę stóp poparłoby 4 członków Rady. Dla przegłosowania prezesa NBP potrzebne byłyby jeszcze 2 głosy, co wydaje się obecnie trudniejsze niż jeszcze tydzień temu. Odłożenie podwyżki kosztu pieniądza na 2022 r. będzie oznaczało szybsze i bardziej odczuwalne zacieśnienie polityki pieniężnej w przyszłości. Stabilny rynek pracy Według szacunku Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 5,8%, a więc wyniosła tyle samo co w lipcu. Dane te są zgodne z naszymi oczekiwaniami i konsensusem prognoz. Sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra i stabilna. Pewien element ryzyka do tej oceny wniósł odczyt liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw w lipcu, która obniżyła się o 10 tys. Dla bardziej precyzyjnej weryfikacji sytuacji na rynku pracy musimy jednak poczekać na dane o liczbie pracujących z kolejnych miesięcy.

FXMAG obligacje stopy procentowe w polsce bez zmian: bardzo łagodna retoryka prezesa nbp! stopa referencyjna, obligacje, stopy procentowe, glapiński, nbp, prezes nbp, waluty, inflacji, stopa inflacji, wskaźnik inflacji, polski złoty, złoty polski, polski złoty kurs, polski złoty banknoty, złoty polski kurs, polski nowy złoty, nowy złoty polski, polski złoty nowy, nowy polski złoty, pln polski nowy złoty, kurs złotego, kurs złotego do hrywny, kurs euro do złotego, kurs złotego do euro, kurs dolara do złotego, kurs złotego do dolara, kurs hrywny do złotego, kurs korony czeskiej do złotego, kurs liry tureckiej do złotego, kurs rubla do złotego, kurs złotego wykres, kurs kuny do złotego, kurs złotego do rubla, kurs złotego prognoza, kurs szekli do złotego, kurs złotego do korony czeskiej, kurs złotego na ukrainie, kurs złotego do forinta, kurs rubla białoruskiego do złotego, kurs czeskiej korony do złotego, kurs ukraińskiej hrywny do złotego, kurs złotego do liry tureckiej, kurs szekla do złotego, kurs złotego do hrywni, kurs funta do złotego, kurs juana do złotego, kurs leja do złotego, kurs leja do złotego, kurs złotego do funta, kurs złotego do kuny, kurs złotego online, kurs hrywni do złotego, kurs duńskiej korony do złotego, kurs złotego do lewa bułgarskiego, kurs złotego do leja, kurs rubla rosyjskiego do złotego, kurs euro do złotego wykres, kurs złotego nbp, kurs lari do złotego, kurs polskiego złotego, kurs złotego prognozy, kurs lewa do złotego, kurs złotego w chorwacji, średni kurs złotego w stosunku do euro, średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia, kurs korony islandzkiej do złotego, kurs rubla do złotego nbp, kurs złotego w niemczech, kurs leja rumuńskiego do złotego, kurs chorwackiej kuny do złotego, kurs korony duńskiej do złotego, kurs hrywny ukraińskiej do złotego, kurs marki niemieckiej do złotego, kurs lewa bułgarskiego do złotego, euro do złotego kurs, kurs liry do złotego, kurs dolara względem złotego 2


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk