• Odbierz prezent
Stopy procentowe w Chinach

Poznaliśmy dzisiaj decyzję w sprawie stóp procentowych w Chinach. Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Ludowy Chin pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, wynoszącym 3,85%.

Stopy procentowe Chin w przeszłości

W czasach utrzymywania ekstremalnie niskich stóp procentowych, gdzie większość państw zbliża się do pozioma 0% lub nawet osiągnęło już wartość ujemną, Chiny wciąż pozostają znacząco powyżej kreski. Jednak i tam mieliśmy w tym roku do czynienia z obniżką stóp procentowych. Przypomnijmy, że obecne 3,85% obowiązuje od 20 kwietnia 2020 roku. Wcześniej było to 4,05%, które wprowadzone zostało 20 lutego 2020 roku. Wcześniejsze obniżki miały miejsce w roku 2019, kiedy to 20 listopada zeszły one do poziomu 4,15%. Mówi się, że im niższe stopy procentowe, tym gorszy obraz danej gospodarki. Patrząc w ten sposób, Chiny radzą sobie na tle innych państw bardzo dobrze. To jeden z powodów, dla którego Stany Zjednoczone widzą w nich potężnego rywala, w efekcie czego obserwujemy sagę związaną z wojnami handlowymi.

 Chiny stopy procentowe

Wykres stóp procentowych w Chinach (od września 2009 roku)

Ludowy Bank Chin w sprawie inflacji

Ludowy Bank Chin tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Polska- bazowy wskaźnik CPI

USA- rynek pracy, sprzedaż detaliczna, wskaźnik przemysłowy Fed

Strefa Euro - inflacyjny wskaxnik CPI

USA- branża budowlana

Japonia- bilans handlowy


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk