• Odbierz prezent
Stopy procentowe w Australii bez zmian, kurs dolara australijskiego AUD/USD spada, ale...

O godzinie 6:30 do publicznej wiadomości podana została informacja dotycząca polityki pieniężnej w Australii. Stopy procentowe pozostały bez zmian i wynoszą obecnie 0,25%. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków. Rynek walutowy przyjmuje tę informację ze spokojem. Kurs dolara australijskiego AUD/USD nieznacznie traci na wartości do dolara amerykańskiego.

Stopy procentowe Australii w przeszłości

Bank Centralny Australii w reakcji na pandemię koronawirusa zdecydował się w tym roku na 2 obniżki stóp procentowych. Na początku roku mieliśmy tam do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 0,75%. Najpierw doszło do cięcia do wartości 0,50% które odbyło się 3 marca, a następnie do 0,25% 19 marca. Od tamtej pory stopy procentowe w Australii pozostają na niezmiennym poziomie. Jest on oczywiście najniższy w historii.

 Australia - stopy procentowe

Wykres stóp procentowych w Australii (od 1980 roku)

Bank Centralny Australii w sprawie inflacji

RBA (Reserve Bank of Australia), czyli Bank Rezerwy Australii, tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Kurs dolara australijskiego AUD/USD na rynku walutowym

Kurs dolara australijskiego AUD/USD traci dzisiaj nieznacznie na wartości. Kurs dolara AUD/USD spada o -0,14% do poziomu 0,6791. Nie zmienia to jednak faktu, że kurs dolara AUD/USD znajduje się w mocnym trendzie wzrostowym, który zapoczątkowany został w drugiej połowie marca 2020 roku. Co ciekawe, w bardzo szybkim czasie odzyskane zostały straty wywołane pandemią koronawirusa i niewiele brakuje do tegorocznych maksimów kursu AUD/USD.

AUD USD 2

Wykres kursu dolara nowozelandzkiego AUD/USD (1 rok)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Polska: PKB i wskaźnik CPI

Kanada: PKB

Chiny: PMI dla przemysłu i usług

Wskaźnik PMI z gospodarek europejskich

USA: wskaźnik ISM i PMI dla przemysłu

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk