• Odbierz prezent
Stopy procentowe NBP powinny w najbliższym czasie pozostać bez zmian

Podczas spotkania we wrześniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%.

Wydźwięk komunikatu

po spotkaniu Rady był dwojaki. Z jednej strony jego istotna część poświęcona była informacjom o pogarszającej się globalnej sytuacji gospodarczej (i działaniach oraz sugerowanych planach działań decydentów z Fed oraz EBC w tym kontekście). Z drugiej natomiast komunikat wskazuje na cały czas dobrą sytuację gospodarczą w Polsce.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, prezes RPP oraz towarzyszący mu członkowie Rady obecni na konferencji (prof. Łon oraz prof. Sura) zdawali się sugerować, że stopy procentowe w najbliższym czasie najpewniej pozostaną niezmienione. Prof. Łon stwierdził, że należy odsunąć myśl o podwyżkach stóp procentowych, wskazując, że skłaniałby się raczej w stronę decyzji po drugiej stronie spektrum możliwości – jest to komentarz zbieżny z jego wcześniejszą retoryką, jako najbardziej gołębiego członka RPP.

W kontekście wzrostu gospodarczego

prof. Glapiński ponownie określił sytuację w Polsce mianem „cudu gospodarczego”, wskazując, iż – pomimo pogarszającej się sytuacji globalnej oraz lekko spowalniającego tempa ekspansji w kraju – koniunktura w polskiej gospodarce oraz jej perspektywy pozostają dobre.

W kontekście inflacji warto przytoczyć wypowiedź prof. Sury, który zwrócił uwagę, iż pomimo tego, że inflacja w ostatnim czasie rośnie szybciej od założeń, jest to związane przede wszystkim z kwestiami tymczasowymi (m.in. ze wzrostem cen żywności w konsekwencji zmian pogodowych oraz problemem ASF w Chinach). Prezes Glapiński również zdaje się nie obawiać wyższej inflacji, sugerując też – odpowiadając na liczne pytania dziennikarzy dotyczące tej kwestii – że wysokie podwyżki płacy minimalnej do 2023 roku, planowane przez PiS nie powinny zaowocować istotnie wyższą dynamiką cen.

Podsumowując,

zdaniem RPP sytuacja w kraju oraz jej perspektywy są dobre, a inflacja powinna pozostawać umiarkowana. Kredytobiorcy cały czas raczej nie mają powodów do obaw. Obecnie wygląda na to, że stopy procentowe niemal na pewno pozostaną stabilne przez całość 2019 r., a może i dłużej.

Nota prawna


Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk