• Odbierz prezent
Stopy procentowe na niemal zerowym poziomie powinny zostać utrzymane jak najdłużej, wg Eryka Łona z RPP

Stopy procentowe na ekstremalnie niskim poziomie są dobrą strategią w polskiej polityce pieniężnej i powinny zostać utrzymane jak najdłużej, przynajmniej do końca przyszłego roku, zaś NBP skutecznie wywiązuje się ze swoich zadań, mających na celu stymulowanie gospodarki w obliczu recesji spowodowanej pandemią koronawirusa. Tak w największym skrócie można by podsumować stanowisko Eryka Łona, jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej. To jeden z kolejnych mało optymistycznych sygnałów sugerujących, że nawet w obliczu odbudowującej się inflacji w kolejnych miesiącach nie ma co liczyć na podwyżki stóp procentowych.

 

Ekonomista i członek RPP, Eryk Łon, w artykule na portalu Radio Maryja, gdzie cyklicznie publikuje swoje opinie, twierdzi że obniżka stóp procentowych do obecnego - historycznie najniższego - poziomu była dobrą decyzją. Wg Łona, powinny one zostać na obecnym poziomie jak najdłużej, przynajmniej do końca 2021 r., po to by skutecznie stymulować polską gospodarkę. Zauważa on, że wciąż przeważają czynniki antyinflacyjne, zwracając uwagę na wskaźnik PPI (inflacji przemysłowej), który w maju zanotował ujemny poziom (-1,5% r/r). Jednocześnie Łon unika jednak tematu rosnącej inflacji CPI, znacznie istotniejszej z punktu widzenia konsumentów - wg szacunków GUS czerwcu wyniosła ona aż 3,3%, co było odczytem znacznie powyżej oczekiwań.

Członek RPP zwraca również uwagę na istotność utrzymywania kosztu długu publicznego na jak najniższym poziomie, co oznacza jak najniższą rentowność obligacji skarbowych, wynikającą w głównej mierze z interwencji banku centralnego na rynku wtórnym w ramach programu QE.

 

Sytuacja, w której inflacja jest wysoka w stosunku do niemal zerowych stóp procentowych jest wyjątkowo niekorzystna dla konsumentów, szczególnie tych akumulujących kapitał (oszczędzających). Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższych miesiącach trend rosnącej inflacji przy niskim oprocentowaniu może się pogłębiać.

Czytaj także: Eryk Łon: NBP powinien skupować akcje "prawdziwie polskich" spółek giełdowych

Krytykowana przez wielu ekonomistów obniżka stóp procentowych do poziomu 0,10% (stopy referencyjnej) była dobrą decyzją, zaś polskiej gospodarce w najbliższym czasie nie grozi inflacja. Tak twierdzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych członków Rady Polityki Pieniężnej, Eryk Łon. Po raz kolejny wspom.. Czytaj
Eryk Łon: NBP powinien skupować akcje "prawdziwie polskich" spółek giełdowych

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk