• Sklep
  • Odbierz prezent
Stopy procentowe bez zmian - decyzja RPP bez niespodzianek

Trwa konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej, prowadzona przez prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Zgodnie z przewidywaniami, choć również wbrew oczekiwaniom wielu ekonomistów, RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie.

 

Na podstawie dzisiejszej decyzji podjętej podczas obrad RPP, stopy procentowe pozostają bez zmian, co oznacza że stopa referencyjna wciąż będzie wynosić 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, zaś stopa redyskontowa weksli 1,75%.

Warto przypomnieć, że obecny poziom stóp procentowych jest rekordowo niski i także wyjątkowo stabilny - do obniżenia ich wysokości doszło po raz ostatni cztery lata temu, 4 marca 2015 r., kiedy to RPP pod przewodnictwem Marka Belki obniżyło stopę referencyjną o połowę, z 3% do obecnych 1,5%.

W najbliższych miesiącach trudno również oczekiwać zmiany obecnej polityki, co sugeruje że przynajmniej do 2020 r. nie dojdzie do podwyższenia stóp procentowych.

 

Na potencjalne przyśpieszenie decyzji RPP o zmianie wysokości stóp mogą wpłynąć planowane przez rząd szeroko zakrojone transfery socjalne, które przyczynią się do pogłębienia deficytu budżetowego.

Czytaj także: Wg agencji Fitch pakiet socjalny PiS może być zagrożeniem dla finansów państwa

W poniedziałek 4 marca agencja ratingowa Fitch odniosła się do ogłoszonego w drugiej połowie lutego planu socjalnego Prawa i Sprawiedliwości, potocznie nazywanego „piątką Kaczyńskiego”. Wg amerykańskiej agencji transfery socjalne na tak szeroko zakrojoną skalę grożą zauważalnym zwiększeniem deficyt.. Czytaj
Wg agencji Fitch pakiet socjalny PiS może być zagrożeniem dla finansów państwa

 

Aktualny prezes NBP Adam Glapiński przyznał na początku stycznia, że obecny poziom stóp procentowy może zostać utrzymany nawet do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej, która będzie trwać do 2022 r.

 

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się na początku kwietnia.


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk