• Odbierz prezent
stopa bezrobocia

W ostatnim czasie GUS podał najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce za grudzień 2019 r. Wynik ten wzrósł o 0,1% w stosunku do listopada i wyniósł 5,2%.

 

27 stycznia GUS podał oficjalne dane dotyczące stopy bezrobocia za grudzień 2019 r. Wyniosła 5,2%, co stanowi minimalny wzrost w porównaniu do listopada. Warto wspomnieć, że wówczas stopa bezrobocia wyniosła 5,1%.

Wynik 5,2% jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Liczba bezrobotnych na koniec roku wyniosła 866,4 tys. wobec 849,6 tys. w listopadzie. W ciągu miesiąca przybyło prawie 17 tysięcy osób. Był to jednak znacznie lepszy wynik niż przed rokiem. W grudniu 2018 r. stopa bezrobocia wynosiła 5,8%.

Sytuacja na rynku pracy przewyższyła najśmielsze oczekiwania rządu. Według projektu budżetu na 2020 r. stopa bezrobocia miała wynieść 5,5% na koniec 2019 r. Zwykle pod koniec roku ma miejsce sezonowy wzrost stopy bezrobocia.

Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się nadal w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosła 2,8% . Najwyższy wynik natomiast utrzymuje się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wynosi 9%.

Czytaj także: Bezrobocie w listopadzie – lepiej już nie będzie?

23 grudnia GUS podał dane dotyczące bezrobocia w listopadzie. Stopa bezrobocia nieco wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednak i tak jest niższa niż przed rokiem. Rok 2019 jest rokiem rekordowo niskiego poziomu bezrobocia od niemal 30 lat.   Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (.. Czytaj
Bezrobocie w listopadzie – lepiej już nie  będzie?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk