• Odbierz prezent
Stopa bezrobocia we wrześniu. Co z rynkiem pracy w Polsce?

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 6.1% wobec takiego samego poziomu w sierpniu. Dane okazały się zgodne ze średnimi oczekiwaniami rynkowymi.

Wnioski: Wrzesień był czwartym z rzędu miesiącem stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 6.1%. Był to także - wciąż jeszcze - miesiąc spadku liczby bezrobotnych, o 4.3 tys. osób, do czego przyczynić się mogły zwiększone prace sezonowe w rolnictwie czy sadownictwie. W październiku, w normalnych okolicznościach, bezrobocie jeszcze także spadało w ostatnich latach, ale w tym roku sytuacja gospodarza jest diametralnie inna i liczba bezrobotnych może już nieco wzrosnąć. Wzbierająca w szybkim tempie druga fala pandemii koronawirusa, znacznie większego kalibru niż pierwsza, wprowadzone już restrykcje i czekające gospodarkę kolejne obostrzenia, będą odbijać się na rynku pracy. To, jak duże piętno odciśnie druga fala pandemii na rynku pracy, znowu zależeć będzie od skali pomocy publicznej. Wydaje się jednak, że wzrost bezrobocia staje się nieunikniony. Na koniec br. stopa bezrobocia osiągnie maksymalnie 7.0%, prawdopodobnie znajdzie się pomiędzy 6.5-6.9%. W przyszłym roku natomiast bezrobocie będzie w mojej ocenie rosnąć i na koniec 2021 r. stopa bezrobocia może znaleźć się w okolicach 7.5%.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk