• Odbierz prezent
stopa bezrobocia w Polsce

5 lutego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki podało szacunkowe dane dotyczące bezrobocia w lutym. Według szacunków ministerstwa, stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie w stosunku do stycznia, ale jednocześnie spadła liczba bezrobotnych.

 

5 lutego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podało wstępne dane dotyczące stopy bezrobocia w lutym. Według szacunków ministerstwa, w lutym stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się na tym samym poziomie, co w styczniu, a więc 5,5%. Wynik ten był zgodny z wcześniejszymi szacunkami analityków. Ministerstwo jednocześnie podkreśla, że od 1991 r. poziom bezrobocia w lutym nie był jeszcze tak niski. Pod koniec lutego liczba bezrobotnych wyniosła 921 tysięcy osób, a więc o 1,2 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Jest to jednak zbyt mały spadek, aby znalazł odzwierciedlenie w wyniku podanym procentowo. Poinformowano, że według wstępnych danych liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym wyniosła 111,6 tysięcy. Jest to o 9,5 tys. mniej niż w styczniu, a także o 19,9 tys. mniej niż przed rokiem.

Jak informuje ministerstwo, w ciągu ostatnich 3 lat stopa bezrobocia w styczniu zwykle rosła, a w lutym ulegała obniżeniu, co może być związane z ociepleniem klimatu i tym samym wcześniejszym rozpoczęciem różnych prac sezonowych, np. w budownictwie.

Czytaj także: Bezrobocie znów wzrosło

W ostatnim czasie GUS podał dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce w styczniu. Była ona nieco wyższa niż miesiąc wcześniej, co było zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.   25 lutego GUS podał oficjalne dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce za st.. Czytaj
Bezrobocie znów wzrosło

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk