• Odbierz prezent
Stopa bezrobocia w Polsce. Bezrobocie wcale nie takie stabilne
Z artykułu dowiesz się:

- ile wynosi stopa bezrobocia w Polsce 

- o rokowaniach na przyszłość 

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 6.1% wobec takiego samego poziomu we wrześniu. Dane okazały się zgodne ze średnimi oczekiwaniami rynkowymi. Stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła w III kwartale br. 3.4% wobec 3.1% w II kwartale br. Konsensus rynkowy wskazywał na jej wzrost do 3.2%.

Wnioski: Stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała na tym samym poziomie, tj. 6.1%, piąty miesiąc z rzędu. Co więcej, październik - mimo szybkiego wzrostu zachorowań na COVID-19 - był jeszcze miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła o 5.3 tys. Trzeba jednak podkreślić, że był to jeszcze miesiąc bez obostrzeń i restrykcji w gospodarce. Sytuacja pod względem liczby bezrobotnych pogorszy się zapewne w listopadzie i będzie kontynuowana w grudniu. Ze względu na zamknięcie bądź mocne ograniczenie działalności niektórych branż (gastronomia, hotelarstwo, turystyka, siłownie, kluby fitness, galerie handlowe), liczba bezrobotnych do końca br. będzie rosnąć. Na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego znajdzie się w okolicach 6.5%.

O tym, że na rynku pracy nie jest aż tak stabilnie, jak na to wskazują dane z urzędów pracy, mówią opublikowane dziś dane dotyczące stopy bezrobocia wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Stopa bezrobocia BAEL w III kw. znalazła się już na wyraźnie wyższym poziomie w porównaniu z II kwartałem, i świadczy o tym, że bezrobocie w gospodarce, po okresie lockdownu, zaczęło rosnąć. To, że w tym samym okresie stopa bezrobocia rejestrowanego nie rosła, może wynikać m.in. z tego, że ci, którzy stracili pracę, po prostu nie udali się do urzędów pracy, zaprzestając w ogóle czasowo poszukiwania pracy.


Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk