• Odbierz prezent
Stopa bezrobocia w lipcu najniższa od niemal 30 lat!

W środę 7 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało dane dotyczące bezrobocia w lipcu. Okazało się ono niższe niż w czerwcu, tym samym osiągając najniższą wartość od 1991 r.

 

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,2%, co jest spadkiem o 0,1 pkt. procentowy w porównaniu do czerwca. Jest to wynik lepszy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali utrzymanie stopy bezrobocia z poprzedniego miesiąca. Tym samym, bezrobocie na poziomie 5,2% jest najniższym od 28 lat. Liczba osób posiadających status bezrobotnego pod koniec lipca wyniosła 869,3 tys. i spadła w stosunku do czerwca o ponad 7800 osób.

W lipcu zanotowano również zauważalny wzrost liczby miejsc pracy - wg wstępnych danych MRPiT liczba ta wyniosła 118,6 tys., co jest wzrostem o 15,5 tys. i ponad 15% w stosunku do czerwca.

Dane na temat bezrobocia są zazwyczaj lepsze niż pozostałych miesiącach podczas okresu wakacyjnego, głównie ze względu na mnogość ofert zatrudnienia związanych z pracami sezonowymi. Oznaczać to może utrzymanie rekordowo niskiej stopy bezrobocia również w sierpniu.

2 sierpnia poznaliśmy również dane dotyczące lipcowej stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. Wyniosła ona 3,7%, co było wynikiem identycznym jak w czerwcu i jednocześnie niższym od oczekiwań, gdyż przewidywano zmniejszenie bezrobocia w miesiącach wakacyjnych.

 

Oprócz Ministerstwa, miesięczne dane na temat stopy bezrobocia w lipcu opublikuje również Główny Urząd Statystyczny. Termin publikacji to 26 sierpnia.

Czytaj także: Bezrobocie spada z każdym miesiącem?

W ostatnim czasie przedstawiono szacunkowe dane dotyczące bezrobocia w czerwcu. Według oficjalnych statystyk, z każdym miesiącem jest coraz lepiej. W czerwcu miał miejsce kolejny rekord, gdyż wskaźnik bezrobocia osiągnął poziom najniższy od 28 lat.   Według informacji PAP, 4 lipca w czwartek Minis.. Czytaj
Bezrobocie spada z każdym miesiącem?

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk