• Odbierz prezent
STOP Loss i STOP Limit. Czym jest zlecenie z limitem aktywacji STOP?

Jak działają zlecenia z limitem aktywacji Stop Loss i Stop Limit? Kiedy i w jakim celu się je wykorzystuje?

 

Zlecenie maklerskie z limitem aktywacji STOP - definicja

Zlecenia typu STOP posiadają tzw. limit aktywacji (nie mylić z limitem cenowym), co oznacza zostaną one przyjęte do realizacji dopiero po spełnieniu określonych przez nas warunków cenowych. Jeżeli limit aktywacji nie zostanie spełniony, to zlecenie nie pojawi się w arkuszu zleceń.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje zleceń maklerskich z limitem aktywacji - zlecenie STOP Limit oraz STOP Loss.

 

Kiedy zlecenie STOP zostaje przyjęte do realizacji?

Aby zlecenie z limitem aktywacji zostało przyjęte do realizacji, musi spełnić pewne warunki:

 • W przypadku zlecenia kupna STOP kurs ostatniej transakcji w arkuszu zleceń musi być wyższy lub równy limitowi aktywacji
 • W przypadku zlecenia sprzedaży STOP kurs ostatniej transakcji w orderbooku musi być niższy lub równy limitowi aktywacji

 

Zlecenie STOP Limit

Zlecenie z limitem aktywacji można zastosować wtedy, gdy interesująca nas spółka osiągnie pewien poziom cenowy, który w naszej ocenie (wynikającej np. z analizy technicznej wykresu jej notowań) pozwoli na kontynuację ruchu cenowego w tym samym kierunku. Czyli w przypadku zlecenia kupna zakładamy, że np. po przebiciu jakiegoś poziomu oporu cenowego, kurs będzie w dalszym ciągu rósł. I analogicznie w przypadku zlecenia sprzedaży - po przebiciu wsparcia cenowego akcje będą kontynuować spadki, dlatego warto pozbyć się akcji.

 

Przykład zlecenia kupna Stop:

 • akcje spółki Braster są notowane po 0,6160 PLN, jak pokazuje wykres w okolicach 0,6319 można wyznaczyć poziom oporu, po przebiciu którego akcje Braster mogą dalej zwyżkować. Ustawiamy limit aktywacji zlecenia kupna na 0,6319. Jeżeli kurs akcji Braster będzie wyższy lub równy limitowi aktywacji, nasze zlecenie zostanie przyjęte do realizacji. I w tym momencie mamy dwa wyjścia: 
  • możemy zrealizować zlecenie jako Stop Loss: po przekroczeniu limitu aktywacji (0,6319), nasza oferta kupna będzie realizowana na zasadach PKC, czyli kolejno po najlepszych ofertach z przeciwnej strony arkusza zleceń (czyli ofert sprzedaży)
  • jeżeli chcemy się dodatkowo zabezpieczyć przed kupnem po zbyt mało korzystnych cenach, możemy zrealizować to zlecenie jako STOP Limit. Jak to działa? Oprócz limitu aktywacji ustawiamy również limit maksymalnej ceny, po jakiej jesteśmy w stanie kupić akcje. I w tym przypadku zlecenie kupna również aktywuje się przy poziomie 0,6319, posiada jednak limit cenowy 0,6500 (żółta linia), co oznacza że nie kupi akcji Braster drożej niż za tę cenę.

FXMAG akcje stop loss i stop limit. czym jest zlecenie z limitem aktywacji stop? stop loss stop limit najlepszy kurs inwestowania w akcje pkc zlecenie maklerskie zlecenie giełdowe zlecenie maklerskie z limitem aktywacji stop - definicja kiedy zlecenie stop zostaje przyjęte do realizacji? zlecenie stop limit kiedy zlecenia stop nie pojawią się w arkuszu zleceń? stop loss jak działa co to jest stop loss co to jest stop limit zlecenie kupna stop zlecenie sprzedaży stop rodzaje zleceń giełdowych zlecenie stop realizacja zlecenie typy stop stop loss jak używać stop loss akcje stop limit akcje akcje gpw stop loss giełda stop limit giełda zlecenie stop giełda zlecenie zabezpieczające na giełdzie zlecenie zabezpieczające co to jest zlecenie zabezpieczające 1

Przykład zlecenia sprzedaży Stop:

 • akcje Ursus, które mamy w naszym portfelu notowane są po 0,6510. Wg naszej opinii na poziomie 0,6300 (czerwona linia) znajduje się kluczowy poziom wsparcia, po przełamaniu którego dojdzie do kontynuacji spadków. Ustawiamy zlecenie sprzedaży Stop z limitem aktywacji na 0,6300
 • Stop Loss: po osiągnięciu limitu aktywacji (lub gdy cena spadnie jeszcze niżej), nasze zlecenie sprzedaży jest realizowane PKC (natychmiast, po najlepszych ofertach kupna)
 • Stop Limit: ustalamy limit cenowy na 0.6030 (żółta linia), oznacza to że po aktywacji zlecenia (czyli po zejściu poniżej lub osiągnięciu poziomu 0,6300), będziemy sprzedawać akcje, ale nie taniej niż za 0,6030.

FXMAG akcje stop loss i stop limit. czym jest zlecenie z limitem aktywacji stop? stop loss stop limit najlepszy kurs inwestowania w akcje pkc zlecenie maklerskie zlecenie giełdowe zlecenie maklerskie z limitem aktywacji stop - definicja kiedy zlecenie stop zostaje przyjęte do realizacji? zlecenie stop limit kiedy zlecenia stop nie pojawią się w arkuszu zleceń? stop loss jak działa co to jest stop loss co to jest stop limit zlecenie kupna stop zlecenie sprzedaży stop rodzaje zleceń giełdowych zlecenie stop realizacja zlecenie typy stop stop loss jak używać stop loss akcje stop limit akcje akcje gpw stop loss giełda stop limit giełda zlecenie stop giełda zlecenie zabezpieczające na giełdzie zlecenie zabezpieczające co to jest zlecenie zabezpieczające 2

Oczywiście, trzeba pamiętać że w praktyce zlecenia kupna stop powinny mieć limit aktywacji odpowiednio powyżej poziomu oporu, a zlecenia sprzedaży stop poniżej poziomu wsparcia, po to aby złapać się na fałszywe wybicia.

 

Kiedy zlecenia STOP nie pojawią się w arkuszu zleceń?

Podczas korzystania ze zleceń stop musimy pamiętać, że nie zostaną one ujawnione w arkuszu zleceń, dopóki nie zostanie osiągnięty limit aktywacji. Oprócz tego, zlecenia STOP nie biorą udziału w określaniu TKO w fazie przed otwarciem sesji giełdowej. Zleceń Stop nie można łączyć ze zleceniem Po Cenie Rynkowej oraz z warunkiem realizacji WLA (Wykonaj lub anuluj). Oprócz tego, nie złożymy zlecenia STOP w momencie, w którym sesja giełdowa jest zamknięta.

Czytaj także: Czym jest zlecenie ze zmiennym limitem realizacji PEG? Zastosowanie i przykłady

Jak działa zlecenie maklerskie ze zmiennym limitem ceny PEG i kiedy warto z niego korzystać?   Zlecenie maklerskie ze zmiennym limitem realizacji - PEG Zlecenie z limitem ceny jest najczęściej wykorzystywane przez inwestorów, ze względu na swoja prostotę i na bezpieczeństwo, jakie zapewnia. Jak w.. Czytaj
Czym jest zlecenie ze zmiennym limitem realizacji PEG? Zastosowanie i przykłady

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk