• Odbierz prezent
Stereotypy o wrześniu się sprawdziły, jak będzie z październikiem? Czy będziemy świadkami dużej zmienności na rynku?
fot. freepik.com

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

W piątek 1.10 zobaczyliśmy raport nt. wydatków i dochodów Amerykanów oraz raport ISM dla przemysłu. Ten ostatni wzrósł z 59,9 do 61,1 pkt. (oczekiwano 59,5 pkt.), a indeks cenowy wzrósł z 79,4 do 81,2 pkt.

W mijającym tygodniu w USA pojawiło się kilka raportów makro. Zamówienia w przemyśle w sierpniu wzrosły o 1,2% m/m (oczekiwano 1,1%). Raport ISM dla sektora usług wzrósł z 61,79 do 61,9 pkt. (oczekiwano 60 pkt.), a indeks cenowy wzrósł z 75,4 do 77,5 pkt.

Raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym pokazał, że liczba zatrudnionych w tym sektorze wzrosła o 568 tys. (oczekiwano 428 tys.). Dane bardzo dobre, ale często nie mają wiele wspólnego z oficjalnymi danymi, które pojawią się w piątek 8.10. Czwartkowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych pokazały, że złożono ich 326 tys. (oczekiwano 350 tys.).

Najważniejszy będzie piątek 8.10 z wrześniowym raportem z rynku pracy. Fed bardzo mocno uzależnia swoje decyzje od tego raportu, a kolejne posiedzenie FOMC odbędzie się 2-3 listopada, czyli raport z rynku pracy publikowany w nadchodzącym tygodniu będzie ostatni przed posiedzeniem (w październiku posiedzenia nie ma).

Dane makro z mijającego tygodnia – Polska

W piątek 1.10 pojawił się indeks PMI dla przemysłu – spadła z poziomu 56 do 53,4 pkt. (oczekiwano 54,8 pkt.). Tak jak sygnalizował WWK publikowany przez BIEC sytuacja nieco się pogarsza, ale sektor produkcyjny nadal się rozwija.

GUS opublikował też wstępny odczyt inflacji CPI. Okazało się, że wzrosła o 5,8%, czyli więcej niż oczekiwali tego wszyscy progności. To oczywiście było spore zaskoczenie – o skutkach dla ryków powyżej.

W ten sam piątek agencja S&P Global Ratings nie opublikowała nowego raportu w sprawie ratingu Polski, ale dokonała jego okresowego przeglądu. Ocena kredytowa Polski pozostaje na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Inaczej mówiąc – nic w polskiej gospodarce się nie zmieniło. Agencje czekają na losy KPO.

Można też wspomnieć o tym, że Sejm przyjął ustawę o Polskim Ładzie, czyli o największym bałaganie podatkowym w historii Polski. Teraz Senat wniesie swoje poprawki, które w listopadzie Sejm odrzuci i ustawa wejdzie w życie napędzając dużo pieniędzy podatkowcom.

W kolejnym tygodniu

W USA pojawią się dane o inflacji konsumenckiej (CPI), protokół z posiedzenia FOMC, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek 15.10 pojawią się dane o sprzedaży detalicznej, indeks NY Empire State, indeks Uniwersytetu Michigan (wstępny odczyt). Najważniejsza będzie jednak środa, kiedy rusza sezon raportów kwartalnych spółek.

W Polsce w piątek 15.10 pojawi się Wskaźnik Przyszłej Inflacji (BIEC) oraz GUS opublikuje oficjalne dane o inflacji CPI we wrześniu.

Podsumowanie

W USA mówi się, że tak jak wrzesień ma złą sławę, co wrzesień w tym roku potwierdził, to o październiku mówi się, że jest miesiącem cechującym się dużą zmiennością nastrojów na rynkach. Ten październik może nie być wyjątkiem. Teraz w USA startuje sezon raportów kwartalnych spółek (od środy będą publikowały największe amerykańskie banki), co powinno pomóc bykom. Również naszym bykom. Nie wierzę, żeby wyrok „TK” na trwałe popsuła nastroje.

 

Czytaj więcej

 


iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk