• Odbierz prezent
Status quo w brytyjskim parlamencie lepszy dla rynków
Z artykułu dowiesz się:

- Na czyją wygraną w wyborach parlamentarnych wskazują najnowsze sondaże?

Brexit wciąż wisi w powietrzu, jednak zanim zostanie podjęty kolejny krok, UE chce poczekać na wynik przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Dla rynków polityczne roszady mogą oznaczać zmienność. Najpierw francuskie wybory prezydenckie, a już 8 czerwca Wielka Brytania wybierze rząd. Najnowsze sondaże wskazują na status quo w brytyjskim parlamencie.

 

Są duże szanse, że powtórzy się scenariusz z 1983 roku kiedy to Konserwatyści zdobyli 397 mandatów w stosunku do 209, które przypadły Laburzystom. Wskazują na to najnowsze sondaże IPSOS ICM, ale także przedwekendowe badanie YouGov. 48% Brytyjczyków popiera Partię Konserwatywną i Theresę May. Poniedziałkowy sondaż wskazuje na 27% poparcie dla opozycyjnej Partii Pracy.

Jeżeli przed wyborami sytuacja nie ulegnie zmianie, to bardzo prawdopodobne, że zostanie podtrzymany status quo brytyjskiej Izby Gmin. Czyli układ, w którym większość stanowią Konserwatyści, a Gabinet Cieni tworzą Laburzyści. Wyniki sondaży dają również dobry sygnał dla Theresy May, która ma duże szanse na przedłużenie kadencji szefowej rządu.

Na wykresie przygotowanym przez Telegraph od stycznia 2017 roku do 24 kwietnia 2017, można zauważyć rosnące poparcie dla stanowiących większość Konserwatystów.

 

FXMAG forex status quo w brytyjskim parlamencie lepszy dla rynków konserwatyści brexit theresa may 1

Źródło: Telegraph

 

Dla rynków taka sytuacja byłaby potwierdzeniem stabilności politycznej, o ile o takiej możemy mówic w obliczu Brexitu. Roszady w parlamencie mogłyby zakłócić zaplanowany na dwa lata proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Jednoczesnie zmiana na scenie politycznej Wielkiej Brytanii wprowadziłaby niepewność rynkową.

Pozostaje jeszcze kwestia buntującej się Szkocji, której premier Nicola Sturgeon chce rozpisania nowego referendum niepodległościowego. Theresa May nie wyraża na nie zgody. 

 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk