• Odbierz prezent
Stary wyjadacz wraca do indeksu WIG20, zajmując miejsce Play

Po niedawnej nadzwyczajnej aktualizacji portfela WIG20, w ramach której do czołowego indeksu warszawskiej giełdy weszło Allegro, zajmując miejsce Alior Banku, nadszedł czas na kolejną rewizję składu portfeli czołowych indeksów GPW, tym razem spowodowaną planami opuszczenia giełdy przez spółkę Play Communications.

 

GPW Benchmark poinformowało o zmianach w składach portfeli indeksowych, które wejdą w życie po zakończeniu czwartkowej sesji 26 listopada. Rewizja indeksów związana jest ze spadkiem odsetku akcji w wolnym obrocie (free float) poniżej 10% w przypadku spółki Play Communications, co wyklucza jej obecność w indeksach. Sam spadek free float jest spowodowany przejęciem kontroli nad spółką przez francuski koncern telekomunikacyjny Iliad Purple.

Od piątkowej sesji w składzie indeksu WIG20 (oraz WIG20TR) zamiast Play pojawi się spółka informatyczna Asseco Poland. Miejsce Play w indeksie WIG30 zajmie Grupa Kęty.

Oprócz tego, Play Communications zostanie wykreślony również z indeksów WIGtech, WIG, WIG-Poland oraz WIG-telekomunikacja.

 

W indeksach mWIG40 i mWIG40TR miejsce Asseco Poland, zajmie spółka CI Games, a w indeksach sWIG80 i sWIG80TR na jej miejscu pojawi się All In! Games.

 

Co ciekawe, dla Asseco Poland jest to powrót do indeksu dwudziestu czołowych spółek na warszawskim parkiecie - największa polska firma informatyczna była w nim notowana dokładnie przez dziesięć lat, od marca 2008 r. do 2018 r., ustępując miejsca CD Projekt.

Czytaj także: WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

WIG20 to bezapelacyjnie najważniejszy indeks giełdowy na warszawskim parkiecie, w którym zaledwie dwadzieścia spółek odpowiada za 85% całego obrotu na naszej giełdzie i stanowi niemal jedną trzecią jej całkowitej wartości. Dla wielu rynkowych obserwatorów, szczególnie zagranicznych, jest on odzwierc.. Czytaj
WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk