• Odbierz prezent
Stało się - PZU, wspólnie z PFR finalizuje zakup Pekao

Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., poinformowała o zamknięciu zapowiadanej od miesięcy transakcji przejęcia, wraz z Polskim Funduszem Rozwoju Banku Pekao. Akcje PZU oraz Pekao zakończyły wczorajszą sesję z niewielkimi wzrostami.

 

Gigantyczna transakcja

Nabycie Pekao przez PZU i PFR to jedna z największych transakcji na polskim rynku kapitałowym. Jak poinformowało PZU, w raporcie 48/2017, łączna wartość transakcji to niemal 10,6 mld zł, z czego PZU zapłaciło niemal 6,5 mld zł. PZU nabyło od UniCredit 20% akcji Peako. W przypadku PFR, było to odpowiednio 12,8% akcji.

 

Repolonizacja banku

Dzięki wyżej opisanej transakcji, Skarb Państwa uzyskał pośrednio 32,8 % akcji Pekao, co pozwala na faktyczne sprawowanie kontroli nad drugim największym bankiem w Polsce. Po transakcji, zgodnie z raportem 31/2017, w rękach UniCredit pozostało 6,26% akcji Banku, stanowiących 6,26% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Banku. UniCredit S.p.A. nie posiada podmiotów zależnych posiadających akcje Banku, skutkiem czego, nie sprawuje pośredniej kontroli nad większym niż wyżej wymieniony pakietem akcji.

 

Co na to rynek?

Rynek z chłodnym entuzjazmem przyjął informację o finalizacji transakcji. Co prawda, wczoraj rano kurs akcji PZU poszedł mocno w górę, ale zarówno akcje PZU, jak i Pekao, zakończyły wczorajszą sesję na niewielkim plusie. Dzisiejsze otwarcie również przyniosło nieznaczne wzrosty.

 

Kurs akcji PZU

 Kurs akcji PZU 08-06-2017

 

Kurs akcji Pekao

 Kurs akcji Pekao 08-06-2017

 

Ta historyczna transakcja znacznie wzmocniła pozycję Grupy Kapitałowej PZU, która zyskała olbrzymie możliwości, dzięki tak dużej bazie kapitałowej oraz tak znaczącej ilości klientów. Transakcja ta rodzi dla PZU szerokie perspektywy. To, czy ich owocem będzie dalszy rozwój Grupy, zależeć będzie w znacznej mierze od skuteczności zarządzania tak olbrzymią Grupą Kapitałową.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk