• Odbierz prezent
Stablecoiny - szansa na rozwój czy zagrożenie

Stabilność na rynku kryptowalut jest inwestorom bardzo potrzebna. W związku z tym powstała idea stablecoinów. Ich główną funkcją jest umożliwienie inwestorom wyprowadzenia lub zamrożenia swoich środków w celu przeczekania okresu najbardziej dotkliwych wahań cen na rynku. Pytanie, czy stablecoiny należy traktować jako szansę na rozwój branży kryptowalut, czy zagrożenie?

 

Co to jest stablecoin?

Stablecoin oznacza„ stabilną kryptowalutę”. Z punktu widzenia pragmatyki, stablecoiny pełnią pięć podstawowych funkcji:

  1. zabezpieczenie przed skutkami zmienności kryptowalut;
  2. możliwość procesowania transakcji z udziałem kryptowalut z wyłączeniem czynnika wahań cen in-time;
  3. łatwe transferowanie kryptowaluty w wartość FIAT na wielu giełdach;
  4. możliwość obrotu altcoinami w parach powiązanych z fiat bez konieczności transferu np. z bitcoina na fiat i z powrotem;
  5. szybkie przelewy wartości pieniężnej pomiędzy giełdami, które mogą trwać np. kilka godzin zamiast kilku dni;

 

Rodzaje stablecoinów

Metodologia stablecoinów pozwala na dokonanie prostej kategoryzacji:

  1. zabezpieczone FIAT w stosunku 1:1 co oznacza, że wartość tokena pozostaje w ścisłym związku z wartością waluty fiducjarnej (z reguły jest to dolar amerykański, aczkolwiek istnieją również inne).

Stablecoiny powiązane z FIAT wymagają regularnych audytów aby zapewnić, że pieniądze, na które wydano walutę, są zdeponowane w odpowiedniej ilości. Ta metoda tworzenia stablecoin uwzględnia stronę trzecią, która jest poręczycielem - gwarantem, że środki są faktycznie wspierane przez pieniądz papierowy.

W tej grupie można umieścić stablecoiny zabezpieczone towarami - aktywami fizycznymi (np. złotem). W tym modelu wartość stablecoina jest również z góry ustalona i odpowiada wartości aktywa, z którym jest powiązana. Taka metodologia może zostać zastosowana przez wzgląd na wycenę towarów w walucie fiducjarnej

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Maciej Kosior

Redaktor naczelny BitHub.pl. Najbardziej interesują go praktyczne zastosowania blockchain i kryptowalut. Z uwagą śledzi rozwój branży aktywnie dzieląc się ze społecznością swoimi spostrzeżeniami. Jest przekonany, że żyjemy w czasach wielkiej rewolucji, która już zaczęła na dobre zmieniać świat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk