• Odbierz prezent
Środowa sesja zakończona na minusie! JSW i CCC notują największe spadki

Słabe dane z rynku pracy spowodowały, że pomimo wzrostów w pierwszej części dnia główne indeksy za oceanem zakończyły środową sesję na minusie. Inwestorzy mają nadzieję, że wskaźniki makroekonomiczne obejmujące okres zamknięcia gospodarki osiągnęły swoje najgorsze wyniki i w miarę stopniowego otwierania gospodarki ich odczyty w następnych miesiącach ulegną poprawie.

Również w europejskie indeksy zakończyły notowania na czerwono po tym, jak kraje Europy zachodniej opublikowały rekordowo słabe kwietniowe odczyty wskaźników PMI dla usług. Oliwy do czerwonego ognia dolały prognozy Komisji Europejskiej dotyczące najnowszych prognoz PKB. Biorąc pod uwagę negatywny wpływ epidemii koronawirusa PKB Unii Europejskiej może spaść o 7,4% w 2020 roku, co oznaczałoby recesję głębszą niż podczas kryzysu finansowego z 2009 roku. Dzisiaj rano poznaliśmy dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego chińskiej gospodarki, który w kwietniu wyniósł ok. 45 mld USD i był wyższy od konsensusu. Popołudniu poznamy liczbę nowych wniosków dla bezrobotnych w USA.

Spadki dotknęły również główne indeksy na polskim parkiecie. W ich gronie najmniejsze straty zanotował indeks sWIG80. Natomiast wśród spółek z indeksu WIG20 jedynie CD Projekt zakończył notowania na plusie. Zmiennej sesji doświadczyły notowania Alior Banku, który początkowo zyskiwał ok. 3% po podaniu dobrych danych za IQ `20, jednakże podanie informacji o wzroście kosztów ryzyka w II kwartale spowodowanym epidemią przełożyło się na spadek notowań. Spadkom nie oparł się również PKN Orlen, który co prawda w danych za I kwartał mógł się pochwalić lepszym od oczekiwań wynikiem EBITDA LIFO, lecz strata netto grupy w pierwszym kwartale przełożyła się na ok. 3% spadek notowań. Największe spadki kursów zaliczyły akcje JSW oraz CCC. W przypadku JSW problemem jest obniżenie przez stalownie popytu na węgiel koksujący, sytuację pogarsza również zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny. W przypadku CCC spadki mogą mieć związek z planowaną na 12 maja rewizją indeksu MSCI Standard, z którego spółka może wypaść. Podobna sytuacja dotyczy na rynku szerokim Banku Millenium, który zniżkował prawie 6%. Mocnej przeceny doświadczyły również akcje VRG, której przychody w kwietniu spadły o 65,2% r/r. Wczorajsze notowania zakończyły się w okolicy sesyjnych minimów.

WIG w układzie dziennym

Środowa sesja zakończona na minusie! JSW i CCC notują największe spadki - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk