• Odbierz prezent
Srebro jako pierwsza alternatywa dla złota

Srebro od dawna jest traktowane jako metal szlachetny stanowiący alternatywę dla złota. Często mówi się o srebrze, że jest „młodszym bratem” złota. Najczęściej kojarzy się z biżuterią, monetami i kunsztownymi zastawami stołowymi. Tymczasem jest też metalem o szerokim zastosowaniu przemysłowym. Czy szary kruszec bardziej przypomina złoto czy metale przemysłowe? Co warto o nim wiedzieć?

Srebro od wieków było uważane za cenny kruszec. W wielu krajach bito z niego monety. Jednocześnie było uznawane za mniej wartościowe od złota. Różnica ta wynikała przede wszystkim z ilości dostępnego kruszcu. Srebro występuje bardziej powszechnie niż złoto. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, cynku i ołowiu.

W II połowie XIX wieku cena srebra w stosunku do złota zaczęła znacznie spadać. Przyczynił się do tego wzrost wydobycia złota i odchodzenia państw od srebra jako środka płatniczego na rzecz złota. Jednak srebro pozostało nadal popularnym metalem szlachetnym, a także doceniano jego właściwości w przemyśle. Srebro cieszy się dużą popularnością w branży jubilerskiej, gdzie jest wykorzystywane do wytwarzania biżuterii, zegarków czy sztućców. Ma także szerokie zastosowanie w innych gałęziach przemysłu – m in. elektronice, branży fotograficznej i produkcji paneli słonecznych. Jest też wykorzystywane w medycynie ze względu na działanie antybakteryjne. Warto też wspomnieć, że cieszy się ono także dużą popularnością jako inwestycja, również w formie fizycznej jak monety czy sztabki.

Jaki jest koszt wydobycia srebra?

Koszty wydobycia srebra można liczyć na różne sposoby. Najczęściej są brane pod uwagę koszty gotówkowe. Są to koszty bezpośrednio związane z wydobyciem i rafinacją rudy. Wysokość kosztów gotówkowych różni się w zależności od złoża i firmy. Na przestrzeni ostatnich lat miał miejsce znaczny wzrost tych kosztów. W latach 2006-2012 wzrosły one niemal 3-krotnie, a więc prawie tyle, ile wzrosła cena srebra w tym czasie. Wzrost kosztów gotówkowych wynikał przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń i rosnących cen energii, co w dużym stopniu było spowodowane spadkiem jakości złóż. Przykładowo w latach 2005-2012 ilość srebra w rudzie spadła z poziomu 13 uncji na tonę do 8,1 uncji na tonę. W związku z tym spółki wydobywcze zwiększyły w tym okresie wielkość eksploatowanych złóż o 67%, co przełożyło się na wzrost kosztów. Pomimo znacznego wzrostu kosztów gotówkowych, są one nadal poniżej obecnej ceny srebra. Przykładowo w 2012 r. wyniosły one 8,88 USD, a w 2013 r. 9-10 USD za uncję. Cena srebra wynosiła w tym czasie 19,63 USD za uncję.

Powszechnie zwraca się też uwagę, że koszty gotówkowe nie oddają prawdziwej rentowności wydobywania srebra i sytuacji spółek wydobywczych. Nie obejmują one bowiem wszystkich kosztów ponoszonych przez spółki. Całkowite koszty produkcji srebra to także m. in. amortyzacja, koszty administracyjne, koszty związane z poszukiwaniem i oceną nowych złóż czy koszty finansowe (np. zaciągniętych pożyczek). Dopiero uwzględniając te czynniki widać całkowite koszty wyprodukowania uncji srebra, które decydują o progu rentowności i tym samym o cenie kruszcu, przy której jego produkcja jest opłacalna. W takim ujęciu koszty te mogą być znacznie wyższe od kosztów gotówkowych, a także wyższe od ceny srebra. Portal Rynek Alternatywny zwraca uwagę, że przykładowo w III kwartale 2013 r. przeciętne koszty niezbędne do zapewnienia stabilnej produkcji wyniosły prawie 15 USD, a przeciętne koszty całkowite ponad 20 USD, a więc były ponad dwukrotnie wyższe od kosztów gotówkowych, a nawet powyżej ówczesnej ceny srebra.

Jednak nawet uwzględnienie tych czynników nie odzwierciedla rzeczywistego kosztu pozyskiwania srebra. W odróżnieniu od złota jest dużo częściej wydobywane razem z innymi metalami i koszty te są korygowane o produkcję innych metali.

TO TYLKO 9% DOSTĘPNEGO ZA DARMO TEKSTU. JEŻELI CHCESZ UZYSKAĆ PEŁNY DOSTĘP ZOSTAŃ PRENUMERATOREM MAGAZYNU INWESTOR LUB DOKONAJ ZAKUPU EBOOKA Czy bezpieczne przystanie istnieją?

 

Czego dowiesz się z pozostałej części?

- jak zmienia się koszt wydobycia srebra

- jak wygląda podaż tego metalu szlachetnego

- czy srebro to bardziej metal przemysłowy czy szlachetny

- jak zmieniał się kurs srebra w czasie poprzednich kryzysów

- jakie są prognozy dotyczące zachowania kursu srebra

 

Artykuł jest dostępny dla posiadaczy produktu EBOOK Jak zabezpieczyć kapitał przed inflacją?.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: SREBRO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SILVER/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk