Srebro od dawna jest traktowane jako metal szlachetny stanowiący alternatywę dla złota. Często mówi się o srebrze, że jest „młodszym bratem” złota. Najczęściej kojarzy się z biżuterią, monetami i kunsztownymi zastawami stołowymi. Tymczasem jest też metalem o szerokim zastosowaniu przemysłowym. Czy szary kruszec bardziej przypomina złoto czy metale przemysłowe? Co warto o nim wiedzieć?
Srebro od wieków było uważane za cenny kruszec. W wielu krajach bito z niego monety. Jednocześnie było uznawane za mniej wartościowe od złota. Różnica ta wynikała przede wszystkim z ilości dostępnego kruszcu. Srebro występuje bardziej powszechnie niż złoto. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, cynku i ołowiu.
W II połowie XIX wieku cena srebra w stosunku do złota zaczęła znacznie spadać. Przyczynił się do tego wzrost wydobycia złota i odchodzenia państw od srebra jako środka płatniczego na rzecz złota. Jednak srebro pozostało nadal popularnym metalem szlachetnym, a także doceniano jego właściwości w przemyśle. Srebro cieszy się dużą popularnością w branży jubilerskiej, gdzie jest wykorzystywane do wytwarzania biżuterii, zegarków czy sztućców. Ma także szerokie zastosowanie w innych gałęziach przemysłu – m in. elektronice, branży fotograficznej i produkcji paneli słonecznych. Jest też wykorzystywane w medycynie ze względu na działanie antybakteryjne. Warto też wspomnieć, że cieszy się ono także dużą popularnością jako inwestycja, również w formie fizycznej jak monety czy sztabki.
Koszty wydobycia srebra można liczyć na różne sposoby. Najczęściej są brane pod uwagę koszty gotówkowe. Są to koszty bezpośrednio związane z wydobyciem i rafinacją rudy. Wysokość kosztów gotówkowych różni się w zależności od złoża i firmy. Na przestrzeni ostatnich lat miał miejsce znaczny wzrost tych kosztów. W latach 2006-2012 wzrosły one niemal 3-krotnie, a więc prawie tyle, ile wzrosła cena srebra w tym czasie. Wzrost kosztów gotówkowych wynikał przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń i rosnących cen energii, co w dużym stopniu było spowodowane spadkiem jakości złóż. Przykładowo w latach 2005-2012 ilość srebra w rudzie spadła z poziomu 13 uncji na tonę do 8,1 uncji na tonę. W związku z tym spółki wydobywcze zwiększyły w tym okresie wielkość eksploatowanych złóż o 67%, co przełożyło się na wzrost kosztów. Pomimo znacznego wzrostu kosztów gotówkowych, są one nadal poniżej obecnej ceny srebra. Przykładowo w 2012 r. wyniosły one 8,88 USD, a w 2013 r. 9-10 USD za uncję. Cena srebra wynosiła w tym czasie 19,63 USD za uncję.
Powszechnie zwraca się też uwagę, że koszty gotówkowe nie oddają prawdziwej rentowności wydobywania srebra i sytuacji spółek wydobywczych. Nie obejmują one bowiem wszystkich kosztów ponoszonych przez spółki. Całkowite koszty produkcji srebra to także m. in. amortyzacja, koszty administracyjne, koszty związane z poszukiwaniem i oceną nowych złóż czy koszty finansowe (np. zaciągniętych pożyczek). Dopiero uwzględniając te czynniki widać całkowite koszty wyprodukowania uncji srebra, które decydują o progu rentowności i tym samym o cenie kruszcu, przy której jego produkcja jest opłacalna. W takim ujęciu koszty te mogą być znacznie wyższe od kosztów gotówkowych, a także wyższe od ceny srebra. Portal Rynek Alternatywny zwraca uwagę, że przykładowo w III kwartale 2013 r. przeciętne koszty niezbędne do zapewnienia stabilnej produkcji wyniosły prawie 15 USD, a przeciętne koszty całkowite ponad 20 USD, a więc były ponad dwukrotnie wyższe od kosztów gotówkowych, a nawet powyżej ówczesnej ceny srebra.
Jednak nawet uwzględnienie tych czynników nie odzwierciedla rzeczywistego kosztu pozyskiwania srebra. W odróżnieniu od złota jest dużo częściej wydobywane razem z innymi metalami i koszty te są korygowane o produkcję innych metali.
TO TYLKO 9% DOSTĘPNEGO ZA DARMO TEKSTU. JEŻELI CHCESZ UZYSKAĆ PEŁNY DOSTĘP ZOSTAŃ PRENUMERATOREM MAGAZYNU INWESTOR LUB DOKONAJ ZAKUPU EBOOKA Czy bezpieczne przystanie istnieją?
Czego dowiesz się z pozostałej części?
- jak zmienia się koszt wydobycia srebra
- jak wygląda podaż tego metalu szlachetnego
- czy srebro to bardziej metal przemysłowy czy szlachetny
- jak zmieniał się kurs srebra w czasie poprzednich kryzysów
- jakie są prognozy dotyczące zachowania kursu srebra
Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?