• Odbierz prezent
Srebro gwiazdą 2020 roku na rynkach metali szlachetnych! Cena złota na 25 proc. plusie. Pallad i platyna również na fali wzrostowej

Początek 2021 roku jest na rynkach surowcowych czasem podsumowań zakończonego już 2020 roku. Naturalnie, najwięcej uwagi inwestorów przyciągają dane dotyczące stóp zwrotu z poszczególnych surowców. Ogólnie, większość z nich zakończyła poprzedni rok na plusie, a dla wielu z nich wzrosty były naprawdę duże. O tym, że 2020 rok był niezwykle ciekawy na rynkach metali szlachetnych, nie trzeba nikogo przekonywać. Kontrakty na złoto przebiły barierę 2000 USD za uncję po raz pierwszy w historii, a zwyżka notowań złota dla całego roku wyniosła aż 25%.

Jednak to nie złoto okazało się najbardziej zyskowną inwestycją 2020 roku na rynkach metali szlachetnych. Kontrakty na srebro zyskały w tym czasie na wartości około 47%, zostawiając resztę metali szlachetnych w tyle. Dla porównania, dwa pozostałe popularne metale szlachetne – platyna i pallad – także zakończyły rok na plusie, ale już mniejszym. Platyna zyskała na wartości prawie 25%, a pallad zwyżkował o niecałe 11%.

O ile notowania palladu w ostatnich latach rosły, to na rynkach większości metali szlachetnych dopiero poprzedni rok przyniósł wyraźne polepszenie nastrojów i znaczące wzrosty. Notowania złota zyskiwały na fali pogarszających się wskaźników dotyczących wzrostu gospodarczego, a w 2020 roku dodatkowo w globalny rynek uderzyła pandemia. To sprawiło, że złoto, jako „bezpieczna przystań”, zaczęło przyciągać rzesze inwestorów pragnących chronić swoje portfele.

Dla srebra poprzedni rok był wyjątkowo emocjonujący. Pandemia wywołała głęboką przecenę srebra, jednak późniejsze wzrosty zdołały szybko nadrobić straty, i to z nawiązką. O ile minima z marca oscylowały w okolicach 12 USD za uncję, to już na początku sierpnia srebro zbliżyło się do 30 USD za uncję, a zakończyło rok w okolicach 26 USD za uncję.

Srebro gwiazdą 2020 roku na rynkach metali szlachetnych - 1

Notowania cen złota, 1Y, źródło: Teletrader.com

Srebro gwiazdą 2020 roku na rynkach metali szlachetnych - 2

Notowania cen srebra, 1Y, źródło: Teletrader.com

Srebro gwiazdą 2020 roku na rynkach metali szlachetnych - 3

Notowania cen platyny, 1Y, źródło: Teletrader.com

Srebro gwiazdą 2020 roku na rynkach metali szlachetnych - 4

Notowania cen palladu, 1Y, źródło: Teletrader.com

Nowy, 2021 rok prawdopodobnie także będzie korzystnym rokiem dla notowań metali szlachetnych. Niskie stopy procentowe i strach przed inflacją mogą napędzać zwyżkę, a dodatkowo, szanse na poradzenie sobie z pandemią za sprawą szczepionki sprawiają, że inwestorzy znów mogą faworyzować bardziej ryzykowne srebro.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk