• Odbierz prezent
Srebro drastycznie w dół! OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej
fot. freepik.com

Po dotarciu do wielomiesięcznych maksimów, notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę. Cena ropy WTI ustabilizowała się w rejonie 75 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent, po nieudanym ataku na psychologiczną barierę na poziomie 80 USD za baryłkę, poruszają się w konsolidacji niewiele poniżej tego poziomu, bo w rejonie 78 USD za baryłkę.

Po panicznych zakupach, widocznych na rynkach wielu surowców energetycznych,

oraz muśnięciu przez ceny ropy poziomu 80 USD za baryłkę, inwestorzy zaczęli powątpiewać w zasadność dalszych dynamicznych zwyżek cen tego surowca. O ile bowiem sytuacja po stronie podażowej pozostaje napięta w perspektywie krótkoterminowej, to nie ma istotnych obaw o zbyt małą produkcję ropy w horyzoncie kilku miesięcy. Inwestorzy powoli zaczynają więc wyceniać to, co na rynku ropy naftowej możemy zobaczyć w kolejnym roku.

OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

A według OPEC+, zobaczymy nadwyżkę ropy naftowej. W środę spotkał się tzw. komitet techniczny OPEC+ (Joint Technical Committee, JTC), który nadzoruje dopasowanie się poszczególnych krajów rozszerzonego kartelu do postanowień porozumienia naftowego. Poza tym, JTC służy jako ciało doradcze OPEC+, sugerujące działania związane z paktem OPEC+. Wczoraj komitet ten podał, że w przyszłym roku oczekuje nadwyżki na rynku ropy naftowej, wynoszącej 1,4 mln baryłek ropy dziennie.

Jednocześnie, przedstawiciele OPEC+ potwierdzili, że mają zamiar trzymać się planu stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej. To oznacza kontynuację wzrostu wydobycia ropy w krajach rozszerzonego kartelu o 400 tys. baryłek dziennie każdego miesiąca, aż do grudnia. O ile niektórzy producenci mają obecnie duże problemy z przestarzałą infrastrukturą, prowadzące do obniżonej produkcji (mowa głównie o Nigerii oraz Angoli), to ewentualną lukę najprawdopodobniej nadrobią inne kraje OPEC+, takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Dynamiczna zniżka notowań srebra

Presja podażowa na rynkach metali szlachetnych trwa. Wczoraj była ona szczególnie widoczna na rynku srebra, które zostało przecenione aż o ponad 4% i zniżkowało do okolic 21,50 USD za uncję. To najniższe notowania srebra od lipca 2020 roku, a więc od ponad roku.

O ile we wcześniejszych dniach cena srebra poruszała się w konsolidacji, tym samym prezentując większą siłę niż notowania złota, to wczorajszą zniżką notowania srebra „nadrobiły” ten dystans. Presja na spadek cen kruszcu wynika bowiem z podobnych przyczyn co presja na spadek notowań złota. Przede wszystkim, chodzi o zapowiedzi rychłego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

W tym tygodniu pojawiły się kolejne wypowiedzi ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej, sugerujące gotowość do rozpoczęcia taperingu QE w USA jeszcze w najbliższych miesiącach. O ile większość członków Fed wskazuje na konieczność uważnego śledzenia danych makro, w tym przede wszystkim tych z amerykańskiego rynku pracy, to podkreślają oni, że ograniczanie programu skupu aktywów ma uzasadnienie i nie warto z nim długo czekać. Obecnie scenariusz bazowy zakłada, że decyzja o taperingu zapadnie na listopadowym posiedzeniu Fed – a jedynym czynnikiem, który mógłby ten scenariusz zaburzyć, byłyby ewentualne słabe dane z rynku pracy w USA za wrzesień.

OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk