• Odbierz prezent
Sprzedaż detaliczna znowu spadła

W tym tygodniu zostały opublikowane wyniki październikowej sprzedaży detalicznej w Polsce. Spadły one o 2,1% międzyrocznie. Wynik ten zaskoczył negatywnie, ponieważ spodziewano się spadku o 1,4%.

Można się spodziewać, że skutki decyzji mających za zadanie zahamować rozwój pandemii, będą miały odzwierciedlenie w wynikach listopadowych i grudniowych. Na pewno nie zobaczymy znaczącej poprawy w najbliższym czasie, gdyż pandemia w Polsce nie traci na sile. W najbliższych miesiącach polską gospodarkę będzie utrzymywał przemysł, ale nawet tutaj można spodziewać się pogorszenia sytuacji, jak sugerują wcześniejsze wskaźniki.

Z drugiej strony rynek pracy w Polsce ma się nadal bardzo dobrze, a fakt, że płace rosną, a bezrobocie nie, sugeruje, że popyt konsumpcyjny nie powinien znacząco spaść w perspektywie długoterminowej. Zatem polska gospodarka mogłaby stosunkowo szybko wyjść z kryzysu wywołanego koronawirusem.

Oprócz COVID-19, na gospodarkę europejską wpłynie również wynik ustaleń w sprawie Brexitu, który powinniśmy poznać już kilka dni temu. Jednak pomimo stosunkowo małej skłonności Wielkiej Brytanii do negocjacji, sekretarz Komisji Europejskiej Ylya Johanson twierdzi, że jest jeszcze miejsce na porozumienie. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę oporną współpracę Zjednoczonego Królestwa i fakt, że ratyfikacja jakiegokolwiek porozumienia na czas będzie bardzo trudna. Szanse na zawarcie umowy stale maleją.

Kurs złotego nie zmienił się mocno w tym tygodniu, oscylując w piątek rano w okolicach 4,48 PLN/EUR. Eurodolar wzrósł w tym tygodniu do 1,193 USD/EUR.

 


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk