• Odbierz prezent
Historycznie najgorsza sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii. Sytuacja na parze walutowej GBP/USD

W czwartek 23 kwietnia 2020 roku otrzymaliśmy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w marcu. Sprzedaż detaliczna wyniosła -5,1% m/m i -5,8% r/r (prognoza -3,8% m/m, -2,5% r/r, poprzednio (-0,3% m/m i 0,0% r/r). Natomiast bazowa sprzedaż detaliczna: -3,7% m/m i -4,1% r/r (prognoza: -2,6% m/m i -3,3% r/r, poprzednio -0,5% i 0,5%). Co ciekawe tuż przed publikacją wszystkie prognozy zostały obniżone, a pomimo to wyniki i tak okazały się słabsze. Obiżone prognozy wynosiły kolejno: -4,0%, -4,7%, -3,5% i -4,7%). Dzisiejsze dane pobiły dotychczasowy niechlubny rekord z czerwca 2009 roku.

Jak interpretować te dane?

To kolejne dramatyczne informacje po wczorajszej fatalnej serii odczytów indeksów PMI z gospodarek: Niemiec i Francji, Wielkiej Brytanii, całej Strefy Euro oraz Stanów Zjednoczonych.

Dane, które dzisiaj poznaliśmy obrazują sytuację na rynku Wielkiej Brytanii w marcu. Jak wiadomo jest to pierwszy miesiąc, w którym gospodarki całego świata zostały niemal całkowicie unieruchomione. W takich okolicznościach ciężko było oczekiwać rozkwitu handlu w tym okresie. Co gorsza, marzec nie był objęty lock downem od samego początku miesiąca, dlatego odczyty w kolejnym okresie publikacji sprawozdań mogą być równie słabe, albo nawet jeszcze gorsze.

Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę globalnego PKB o pół punktu procentowego ze wcześniejszej wartości na poziomie 3,3%. Powodem zmiany postrzegania przyszłości światowej gospodarki jest oczywiście koronawirus. W odniesieniu do poszczególnych stref cięcia wyglądają następująco: USA (-0,3%), strefa euro (-0,5%), Chiny (-0,9%).

„Ze względu na to, że COVID-19 jest już obecny w ponad 70 krajach, jego globalne skutki makroekonomiczne uległy podwojeniu wobec naszej poprzedniej aktualizacji z 11 lutego. Szacujemy, że spowoduje on zmniejszenie tempa wzrostu o 0,5 pkt proc wobec naszej bazowej prognozy opiewającej na 3,3% (z grudnia 2019 r.). Oczekiwania te uzależnione są od założenia, że epidemia osłabnie w ciągu II kwartału tego roku. Obecnie szacujemy, że wzrost PKB Chin będzie niższy o 0,9 pkt i wyniesie 4,8% w tym roku; w strefie euro - o 0,5 pkt proc., zaś we Włoszech - o 0,7 pkt proc. Wzrost w bardziej odizolowanych USA będzie niższy o 0,3 pkt proc."

Sprzedaż detaliczna w przeszłości

Patrząc historycznie, do największego spadku sprzedaży detalicznej rok do roku w Wielkiej Brytanii doszło po kryzysie z lat 2007-2009. Najgorszy wynik zanotowany był 1 czerwca 2009 roku, kiedy to wyniósł -1,6%. To pokazuje jak koszmarne są opinie ekspertów na temat wpływu koronawirusa na realną gospodarkę. Konsensus prognoz za marzec obecnego roku przedstawionych przez analityków wyniósł -2,5%.

 wykres sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii

Wykres sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii rok do roku (od 1997 roku)

Działania Wielkiej Brytania

Starając się odrodzić konsumpcję w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii zdecydował się na 2 obniżki stóp procentowych. Najpierw do 0,25% 11 marca 2020 roku, a następnie do obecnego 0,10% 19 marca. W styczniu było to 0,75%.

Sytuacja na rynku walutowym

Funt szterling w stosunku do dolara amerykańskiego nieznacznie się dziś umacnia (stan z godziny 06:30). Obecnie wynosi 1,2353. Stanowi to wzrost pary GBP/USD o 0,05% w stosunku do wczorajszego poziomu odniesienia. Wzrostowa tendencja trwa od 21 kwietnia, kiedy to zanotowaliśmy lokalny dołek notowań GBP/USD po wcześniejszym spadku z poziomu 1,2647.

Wykres pary walutowej GBP/USD

Wykres notowań pary walutowej GBP/USD (10 dni)

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk