• Odbierz prezent
Sprzedaż detaliczna Wielkiej Brytanii – o włos od historycznego rekordu!

W czwartek 23 kwietnia 2020 roku mieliśmy otrzymać dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w marcu. Niestety nie zostały one przekazane do publicznej wiadomości. Sprzedaż detaliczna miała wynieść -3,8% m/m, -2,5% r/r (poprzednio: -0,3% m/m i 0,0% r/r). Bazowa sprzedaż detaliczna prognozowana była na: -2,6% m/m i -3,3% r/r (poprzednio -0,5% m/m i 0,5% r/r). Jedyne dane jakie otrzymaliśmy z brytyjskiej gospodarki to: pożyczki sektora publicznego netto, które wyniosły 2,33 bln. (prognoza 2,30 bln.) oraz wymagania pieniężne netto sektora publicznego 7,208 (poprzednio: 1,350 bln.).

Jak wygląda aktualna sytuacja?

Dane, które mieliśmy dzisiaj poznać obrazują sytuację na rynku Wielkiej Brytanii w marcu. Jak wiadomo jest to pierwszy miesiąc, w którym gospodarki całego świata zostały niemal całkowicie unieruchomione. W takich okolicznościach ciężko było oczekiwać rozkwitu handlu w tym okresie. Wskazywały na to również opinie analityków. Gdyby zakładane przez nich prognozy się sprawdziły, to dzisiejsze dane byłyby najgorsze w historii. Co gorsza, marzec nie był objęty lock downem od samego początku miesiąca, dlatego odczyty w kolejnym okresie publikacji sprawozdań mogą być równie słabe, albo nawet jeszcze gorsze.

Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę globalnego PKB o pół punktu procentowego ze wcześniejszej wartości na poziomie 3,3%. Powodem zmiany postrzegania przyszłości światowej gospodarki jest oczywiście koronawirus. W odniesieniu do poszczególnych stref cięcia wyglądają następująco: USA (-0,3%), strefa euro (-0,5%), Chiny (-0,9%).

„Ze względu na to, że COVID-19 jest już obecny w ponad 70 krajach, jego globalne skutki makroekonomiczne uległy podwojeniu wobec naszej poprzedniej aktualizacji z 11 lutego. Szacujemy, że spowoduje on zmniejszenie tempa wzrostu o 0,5 pkt proc wobec naszej bazowej prognozy opiewającej na 3,3% (z grudnia 2019 r.). Oczekiwania te uzależnione są od założenia, że epidemia osłabnie w ciągu II kwartału tego roku. Obecnie szacujemy, że wzrost PKB Chin będzie niższy o 0,9 pkt i wyniesie 4,8% w tym roku; w strefie euro - o 0,5 pkt proc., zaś we Włoszech - o 0,7 pkt proc. Wzrost w bardziej odizolowanych USA będzie niższy o 0,3 pkt proc."

Sprzedaż detaliczna w przeszłości

Patrząc historycznie, do największego spadku sprzedaży detalicznej rok do roku w Wielkiej Brytanii doszło po kryzysie z lat 2007-2009. Najgorszy wynik zanotowany był 1 czerwca 2009 roku, kiedy to wyniósł -1,6%. To pokazuje jak koszmarne są opinie ekspertów na temat wpływu koronawirusa na realną gospodarkę. Konsensus prognoz za marzec obecnego roku przedstawionych przez analityków wyniósł -2,5%.

 Wielka Brytania

Wykres sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii rok do roku (od 1997 roku)

Działania Wielkiej Brytania

Starając się odrodzić konsumpcję w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii zdecydował się na 2 obniżki stóp procentowych. Najpierw do 0,25% 11 marca 2020 roku, a następnie do obecnego 0,10% 19 marca. W styczniu było to 0,75%.


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk