• Odbierz prezent
Fatalne dane z USA. Sprzedaż detaliczna rozczarowała

Departament Handlu w USA podaje, iż sprzedaż detaliczna w marcu 2020 roku miesiąc do miesiąca wyniosła -8,7%, a bazowa sprzedaż detaliczna  -4,5%. Konsensus rynkowy był na poziomie -8,0% i -4,8%. Wykluczając samochody i benzynę wynik sprzedaży detalicznej to -3,1%, a Retail Sales -6,17%.

Sprzedaż detaliczna w przeszłości

Miesiąc wcześniej odczyty prezentowały się następująco:

Sprzedaż detaliczna: -0,5%

Bazowa sprzedaż detaliczna: -0,4%

Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów i benzyny: -0,2%

Retail Sales: 4,35%

sprzedaż detaliczna

Wykres sprzedaży detalicznej

Agencja S&P Global Ratings obniżyło prognozę globalnego PKB o pół punktu procentowego ze wcześniejszej wartości na poziomie 3,3%. Powodem zmiany postrzegania przyszłości światowej gospodarki jest oczywiście koronawirus. W odniesieniu do poszczególnych stref cięcia wyglądają następująco: USA (-0,3%), strefa euro (-0,5%), Chiny (-0,9%).

„Ze względu na to, że COVID-19 jest już obecny w ponad 70 krajach, jego globalne skutki makroekonomiczne uległy podwojeniu wobec naszej poprzedniej aktualizacji z 11 lutego. Szacujemy, że spowoduje on zmniejszenie tempa wzrostu o 0,5 pkt proc wobec naszej bazowej prognozy opiewającej na 3,3% (z grudnia 2019 r.). Oczekiwania te uzależnione są od założenia, że epidemia osłabnie w ciągu II kwartału tego roku. Obecnie szacujemy, że wzrost PKB Chin będzie niższy o 0,9 pkt i wyniesie 4,8% w tym roku; w strefie euro - o 0,5 pkt proc., zaś we Włoszech - o 0,7 pkt proc. Wzrost w bardziej odizolowanych USA będzie niższy o 0,3 pkt proc."

Sprzedaż detaliczna w przyszłości

W całym 2020 roku ekonomiści prognozują wzrost spożycia prywatnego na poziomie 2,2%. Co ciekawe przewidywane wzmożenie konsumpcji w roku 2021 powinno wynieść jedynie 2,0%. Jak widać po tych wartościach, analitycy rynkowi są bardzo ostrożni. Każdy zdaje sobie sprawę z tego jak potężne straty wywołała pandemia koronawirusa do dzisiaj, natomiast ciężko jest oszacować jej konsekwencje w przyszłości. Nie jest również wykluczone, że pod koniec roku o obecnych szacunkowych wartościach na 2021 będziemy mogli jedynie pomarzyć.


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk