• Odbierz prezent
Sprzedaż detaliczna rozczarowała. Gospodarstwa domowe ostrożnie wydają pieniądze

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu nominalnie o 0.4%r/r wobec wzrostu o 2.7%r/r w poprzednim miesiącu. Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się znacznie słabsza od oczekiwań rynkowych na poziomie 2.4%r/r. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 0.5%r/r wobec wzrostu o 3.0%r/r w lipcu i średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 2.3%r/r.

Wnioski: Dynamika sprzedaży detalicznej w sierpniu mocno rozczarowała. Choć wciąż była dodatnia, to jednak jej poziom ponownie znalazł się blisko zera. Według danych GUS w sierpniu w ujęciu r/r (w cenach stałych) wzrosty sprzedaży towarów zanotowano w kategorii „meble, rtv, agd” (o 10.2%), „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 1.6%), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 1.2%) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 0.8%). W pozostałych grupach odnotowano spadek sprzedaży, wynoszący od 2.2% do 6.2%. GUS podaje także, że w sierpniu br., kolejny raz z rzędu, w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 7.8%), a udział tej sprzedaży zmniejszył się z 6.5% w lipcu br. do 6.1% w sierpniu br.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej towarów w sierpniu, podobnie jak te dotyczące produkcji przemysłowej, zdecydowanie nie były już tak euforyczne jak w lipcu. Choć nadal wskazują one na odbicie polskiej gospodarki w trzecim kwartale br., to jednocześnie każą wciąż z dużą ostrożnością podchodzić do formułowania prognoz makroekonomicznych, a zwłaszcza ich rewizji w górę. Wygląda na to, że okres „nadrabiania” polockdownowych zaległości dobiegł końca. Natomiast w związku z niepokojącym rozwojem sytuacji epidemiologicznej w niektórych krajach już teraz, i ogromną niepewnością co do tego jak ta sytuacja będzie wyglądać w kolejnych krajach w sezonie jesiennym, zarówno firmy jak i konsumenci podchodzą z bardzo dużą rozwagą i do produkcji, i do zakupów.

Publikowane przez GUS dane z gospodarki są niewątpliwie przedmiotem obserwacji analiz RPP. Natomiast w związku z tym, że zaczynają one mocno studzić oczekiwania co do szybkiego powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu, tym bardziej zapewne skłaniają Radę do stabilizacji polityki monetarnej. Stopy procentowe pozostaną w mojej ocenie na obecnych rekordowo niskich poziomach co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 r.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk