• Odbierz prezent
Spread rentowności obligacji a kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego USDCAD

Rentowności obligacji o krótkim terminie zapadalności mogą być traktowane, jako powszechnie dostępny barometr oczekiwań odnośnie stóp procentowych. Oczywiście na cenę i co za tym idzie na rentowność mają wpływ także inne czynniki, natomiast z racji tego, że nie każdy ma dostęp do notowań z rynku stopy procentowej można właśnie spoglądać na różnicę w oprocentowaniu obligacji 2-letnich.

Jako, że na rynku walutowym mamy do czynienia z parami walutowymi, to również powinniśmy stworzyć wykres złożony z rentowności dla dwóch rynków obligacji. W tym celu od oprocentowania obligacji 2-letnich dla pierwszej waluty w parze walutowej należy odjąć oprocentowanie obligacji 2-letnich dla drugiej waluty w parze. Wtedy powstanie np. tzw. spread na rynku obligacji.

Teraz w uproszczeniu rentowność obligacji może rosnąć, gdy inwestorzy oczekują podwyżek stóp procentowych, lub może spadać, gdy oczekują obniżek stóp procentowych. Przesunięcia w spreadzie obligacji mają w długim terminie również odzwierciedlenie na rynku walutowym, wykazując istotną dodatnią korelację.

Spójrzmy na rynek USDCAD, gdzie spread obligacji dotarł do najwyższego poziomu od 12 lat. W rezultacie różnica w oprocentowaniu wzrosła bardzo szybko w relacji do kursu walutowego.

1

Spread obligacji 2-letnich a kurs USDCAD. Źródło: tradingview

Jeśli korelacja między tymi rynkami dalej będzie się utrzymywać, to można oczekiwać dalszych prawdopodobnych wzrostów na kursie USDCAD, które mogą przekroczyć ostatnie szczyty z 2017 i 2018 roku. Można powiedzieć, że w tym momencie CAD wydaje się być pod dodatkową presją spadku oprocentowania obligacji Kanady i odbicia w rentownościach w USA.

Nota prawna

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk