• Odbierz prezent
Spread rentowności obligacji a kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego USDCAD

Rentowności obligacji o krótkim terminie zapadalności mogą być traktowane, jako powszechnie dostępny barometr oczekiwań odnośnie stóp procentowych. Oczywiście na cenę i co za tym idzie na rentowność mają wpływ także inne czynniki, natomiast z racji tego, że nie każdy ma dostęp do notowań z rynku stopy procentowej można właśnie spoglądać na różnicę w oprocentowaniu obligacji 2-letnich.

Jako, że na rynku walutowym mamy do czynienia z parami walutowymi, to również powinniśmy stworzyć wykres złożony z rentowności dla dwóch rynków obligacji. W tym celu od oprocentowania obligacji 2-letnich dla pierwszej waluty w parze walutowej należy odjąć oprocentowanie obligacji 2-letnich dla drugiej waluty w parze. Wtedy powstanie np. tzw. spread na rynku obligacji.

Teraz w uproszczeniu rentowność obligacji może rosnąć, gdy inwestorzy oczekują podwyżek stóp procentowych, lub może spadać, gdy oczekują obniżek stóp procentowych. Przesunięcia w spreadzie obligacji mają w długim terminie również odzwierciedlenie na rynku walutowym, wykazując istotną dodatnią korelację.

Spójrzmy na rynek USDCAD, gdzie spread obligacji dotarł do najwyższego poziomu od 12 lat. W rezultacie różnica w oprocentowaniu wzrosła bardzo szybko w relacji do kursu walutowego.

1

Spread obligacji 2-letnich a kurs USDCAD. Źródło: tradingview

Jeśli korelacja między tymi rynkami dalej będzie się utrzymywać, to można oczekiwać dalszych prawdopodobnych wzrostów na kursie USDCAD, które mogą przekroczyć ostatnie szczyty z 2017 i 2018 roku. Można powiedzieć, że w tym momencie CAD wydaje się być pod dodatkową presją spadku oprocentowania obligacji Kanady i odbicia w rentownościach w USA.

Nota prawna

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk