• Odbierz prezent
Sprawy Brexitu komplikują się! Czy kurs funta brytyjskiego (GBP/PLN) jest zagrożony?
Z artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda sytuacja na rynku forex,
  • dlaczego sprawy brexitu komplikuja się.

Środa przynosi odbicie dolara po wtorkowej przecenie, która sprowadziła amerykańską walutę na dawno nie notowane poziomy - wczoraj po południu akceleratorem stało się złamanie bariery 1,20 przez EURUSD. Rynek został szybko przesunięty w stronę 1,2075, w nocy maksimum zostało ustanowione przy 1,2086. Powody? Utrzymujący się globalny sentyment zachęcający do kupna ryzykownych aktywów i łamanie ważnych poziomów technicznych. Jednocześnie decydenci w EBC milczą - na rynek, w przeciwieństwie do sytuacji z końca wakacji, nie napłynęły żadne komentarze krytyczne wobec obecnych poziomów wspólnej waluty.

Dzisiaj uwagę przykuwa funt, po tym jak agencja Bloomberg podała powołując się na informacje z otoczenia unijnego negocjatora, Michela Barniera, iż ma on poinformować dzisiaj ambasadorów krajów UE o fiasku rozmów nt. nowej umowy handlowej. W efekcie Komisja Europejska najpewniej rozpocznie przygotowania do tzw. bezumownego rozwodu z 31 grudnia. W efekcie funt traci, ale równie słabo zachowują się korona szwedzka i norweska, tradycyjnie wrażliwe na wahania globalnego ryzyka. To może zapowiadać zbliżającą się korektę na rynkach po ostatnim spekulacyjnym szaleństwie. Zwłaszcza, że dodatkowym tematem dla rynków są doniesienia, jakoby nowa administracja USA nie była skłonna szybko znosić ceł nałożonych na Chiny za kadencji Trumpa, a Izba Reprezentantów zdominowana przez Demokratów planuje zaostrzyć przepisy dla chińskich spółek notowanych w USA, tak aby dostosowały się one do amerykańskich standardów (mimo tego zmiany na juanie nie są duże).

Dolar zyskuje dzisiaj praktycznie na całym szerokim rynku, stabilne pozostają tylko dolar australijski (wsparty lepszymi odczytami PKB za III kwartał), oraz dolar kanadyjski.

OKIEM ANALITYKA - Rzutem na taśmę...

I znów ten sam schemat - tryb risk-on i łamanie technicznych poziomów, dające paliwo do ruchu m.in. w oparciu o aktywowane zlecenia stop-loss. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj w przypadku EURUSD, co z racji ważności tej pary walutowej, dało mocny pretekst do podobnych rozegrań na innych układach. Na giełdach tak prosto już nie jest - drogie euro i idące nieco pod prąd w temacie covid-owych restrykcji Niemcy, zaczyna odbijać się na DAX - podczas, gdy na Wall Street kłopoty ma DJIA, ale już S&P500 i Nasdaq zanotowały szybkie wybicie, ale ostatecznie zakończyły handel poniżej kluczowych oporów. 

Co ciekawe za szaloną spekulacją we wtorkowy wieczór nie stały żadne nowe informacje mogące podbijać tryb risk-on. Dzisiaj rano poinformowano o zgodzie brytyjskiego nadzoru na wdrożenie szczepień w oparciu o produkt Pfizera, ale już pojawiły się komentarze ze strony przedstawicieli UE, że proces dopuszczenia był nazbyt szybki. Niemniej dla rynku to nic nowego, decyzja Brytyjczyków była spodziewana. Tymczasem mamy niekorzystny obrót spraw w kwestii Brexitu - nadal brak porozumienia w trzech kluczowych sprawach z UE, co stawia pod znakiem zapytania szanse na podpisanie umowy handlowej w najbliższych dniach. Praktykowana przez kilka tygodni wiara w bajki, zostanie brutalnie skontrastowana z biznesową rzeczywistością, a tutaj idziemy w stronę chaosu po 1 stycznia. Otwartym pytaniem pozostaje też kwestia polskiego i węgierskiego veta do unijnego budżetu, co nie przeszkodziło złotemu w wyraźnym umocnieniu na fali globalnej spekulacji. Ostatnim rzutem na taśmę? W geopolityce tli się też wątek Iranu na Bliskim Wschodzie, a chiński juan może zapłacić cenę za naiwność rynków, co do posunięć nowej amerykańskiej administracji wobec Pekinu. Demokraci, co do zasady zgadzali się z Trumpem, różnili się tylko, co do formy i sposobu działania. Teraz, jeżeli Bidenowi uda się odbudować międzynarodowe relacje z partnerami USA, to siła nacisku na Chiny będzie większa.

Nota prawna:

 

 


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk