• Odbierz prezent
Sprawdźmy jak poradziła sobie nasza analiza dotycząca kursu franka CHF/JPY

Ponad miesiąc temu mieliśmy obawy co do dalszych wzrostów kursu franka CHF/JPY. Jak się okazuje, krótkoterminowo nieco się pospieszyliśmy, ale w średnim terminie faktycznie doszło do sporego osłabienia franka. Zastanówmy się czy to już koniec korekty przed kontynuacją umacniania się franka szwajcarskiego względem jena japońskiego?

Sytuacja na kursie franka CHF/JPY

W swoim wpisie sprzed około miesiąca, zwracałem uwagę na parę walutową CHF/JPY, gdzie w moim odczuciu wyczerpywał się potencjał wzrostowy. Mieliśmy wtedy na wykresie strukturę przypominającą głowę z ramionami, jednak nie doszło do jej realizacji. Przez kilka kolejnych dni byki jeszcze starały się ugrać coś dla siebie, ale skończyło się na podwójnym szczycie i rozpoczęciu zapowiadanych spadków.

Wykres 1: Kurs franka CHF/JPY (3 miesiące) 

Wykres 1: Kurs franka CHF/JPY (3 miesiące)

Co się może wydarzyć w przyszłości na kursie franka CHF/JPY?

Obecnie znajdujemy się znacznie niżej, a osłabienie wynikające z formacji podwójnego szczytu zostało w pełni wykonane. Jednak czy to wystarczający argument, aby kurs franka CHF/JPY wrócił do trwałych wzrostów? O ile jest to doskonałe miejsce i moment do korekcyjnego odbicia, to ze stawianiem pro-wzrostowych prognoz długoterminowych, byłbym bardzo ostrożny. Spoglądając na wykres roczny, widzimy bardzo klarowne miejsce, w którym pojawił się popyt.

Wykres 2: Kurs franka CHF/JPY (1 rok) 

Wykres 2: Kurs franka CHF/JPY (1 rok)

Jednak oddalając notowania jeszcze bardziej, możemy zaobserwować, iż po odbicia od rejonu 118, kurs franka CHF/JPY wykonywał w przeszłości znacznie mocniejsze zejścia. Oczywiście nie oznacza to, że tak samo musi być i tym razem, ale warto mieć świadomość takiego ryzyka.

 Wykres 3: Kurs franka CHF/JPY (5 lat)

Wykres 3: Kurs franka CHF/JPY (5 lat)

Notowania: CHFJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CHFJPY/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk