• Odbierz prezent
Sprawdzamy kurs dolara NZD/USD po informacji na temat stóp procentowych w Nowej Zelandii

Nie doszło dzisiaj do niespodzianki podczas ogłoszenia decyzji w sprawie poziomu stóp procentowych w Nowej Zelandii. Tamtejszy Bank Centralny (RBNZ), postanowił pozostawić je na dotychczasowym poziomie, wynoszącym 0,25%.

Bank centralny Nowej Zelandii w sprawie inflacji

RBNZ (Reserve Bank of New Zealand), czyli Bank rezerwy Nowej Zelandii, tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Stopy procentowe Nowej Zelandii w przeszłości

Światowy trend obniżki stóp procentowych, który był widoczny w tym roku na całym świecie można było oczywiście zaobserwować również w Nowej Zelandii. Na początku tego roku mieliśmy tam do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 1,00%, natomiast 15 marca doszło do obniżki na obecny poziom wynoszący 0,25%. Patrząc historycznie jest to najniższa zanotowana wartość. Z kolei najwyższe stopy procentowe występowały w Nowej Zelandii w 2007 i 2008 roku. Wynosiło one wtedy aż 8,25%.

 Wykres 1: Stopy procentowe w Nowej Zelandii (od 1999 roku)

Wykres 1: Stopy procentowe w Nowej Zelandii (od 1999 roku)

Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD na rynku walutowym

Kurs dolara nowozelandzkiego traci dzisiaj na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Obecnie skala spadków wynosi -0,27% i doprowadza kurs NZD/USD do poziomu 0,6611

Wykres 2: Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD (1 dzień) 

Wykres 2: Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

USA- zezwolenia na budowę, rynek pracy i rapord Fed z Filadelfii

Wielka Brytania- sprzedaż detaliczna

Kanada- sprzedaż detaliczna

Chiny- stopy procentowe

USA- rynek nieruchomości, indeks Richmond

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk