• Odbierz prezent
Sprawdzamy jak wygląda kurs dolara AUD/USD w średnim terminie po słabych danych dotyczących sprzedaży detalicznej w Australii

Opublikowane zostały najświeższe dane z australijskiej gospodarki:

Sprzedaż detaliczna m/m: 2,4% (prognoza: 7,1%; poprzednio: 16.9%)

Sprzedaż detaliczna Australii w porównaniu do przeszłości

Pandemia koronawirusa doprowadziła do dramatycznego załamania sprzedaży detalicznej, której spadek wyniósł w maju –17,7%. Był to oczywiście najgorszy wynik w historii Australii. Wcześniej najniższa wartość tego wskaźnika wyniosła -10,60% w 2000 roku. Na szczęście odbicie również odbyło się bardzo dynamicznie. Poprzedni odczyt wyniósł 16,9%. Te pocieszające dane niestety nie wykazały się zbyt dużą trwałością, ponieważ dzisiejszej nocy otrzymaliśmy najświeższy odczyt, który okazał się zdecydowanie gorszy od oczekiwań analityków. Widać wyraźnie, że pomimo bardzo dobrych nastrojów na giełdach akcji w ostatnich miesiącach, nie wszystkie dane gospodarcze nadążają za tym optymizmem. Co gorsza, poprzedni rezultat wynoszący 16,9% również był dużo słabszy od prognoz analityków. Spodziewali się oni bowiem wzrostu o 33,6%.

Australia- sprzedaż detaliczna 

Wykres 1: Sprzedaż detaliczna w Australii (od 2000 roku)

Kurs dolara (AUD/USD) na rynku walutowym Forex

Spoglądając na dolara australijskiego z nieco szerszej perspektywy, można dostrzec w ostatnim czasie bardzo pozytywne zmiany. Kurs dolara australijskiego przebił istotną barierę podażową względem dolara amerykańskiego. Kluczowy poziom znajduje się w okolicach 0,70. Jeżeli kurs AUD/USD trwale utrzyma się powyżej tej strefy, wtedy realne wydaje się spoglądanie nawet w kierunku 0,80. Obecnie mamy do czynienia z kosmetycznymi zmianami dziennymi. Kurs dolara traci -0,08% osiągając pułap 0,7127.

AUDUSD 

Wykres 2: Kursu AUD/USD (5 lat)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA- branża budowlana

Japonia- bilans handlowy

Chiny- stopy procentowe

Polska i Niemcy - produkcja przemysłowa oraz wskaźnik PPI

Kanada- sprzedaż detaliczna

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk