• Odbierz prezent
Sprawdzamy dlaczego akcjom giełdowym w USA nie udało się przebić historycznych poziomów? Czy to początek spadków?

Wiele indeksów akcyjnych na całym świecie znajduje się na poziomach bliskich historycznym szczytom, choć akurat poprzedni tydzień niekoniecznie skończyły na plusie. Amerykańskie indeksy straciły odpowiednio 0,4% w przypadku S&P500 i 1,1% w przypadku NASDAQ. W Europie niemiecki DAX spadł o 0,8%. Natomiast wśród zyskujących giełd znalazły się francuski CAC40 (+0,7%) oraz warszawskie indeksy: WIG +0,7%, WIG20 +0,5%, mWIG40 +1,2% oraz sWIG80 + 1,0%.

Do inwestorów giełdowych trafiają sprzeczne sygnały. Z jednej strony raportowane za 2 kwartał zyski spółek amerykańskich i europejskich są bardzo wysokie, często rekordowe. Główne banki centralne utrzymują luźną politykę monetarną. Gospodarka USA wzrosła w 2 kwartale o 6,5% w ujęciu zannualizowanym i jest już większa niż przed pandemią. Z drugiej strony analitycy prognozowali większy wzrost amerykańskiego PKB, bo o 8,4%. W komunikacie z ostatniego posiedzenia Fed znalazły się już pierwsze jastrzębie sygnały o pozytywnej sytuacji na rynku pracy, co zostało odebrane jako przygotowywanie podłoża do zaostrzenia polityki banku centralnego. W USA zaś wzrasta kolejna fala zachorowań na koronawirusa napędzana przez nową odmianę Delta.

Wśród polskich największych spółek najbardziej wzrosły notowania Santander Banku, odbijające o 5,1% po tym jak poprzednio spadły bardziej od konkurencyjnych podmiotów. Także 5,1% zyskały akcje PKN dzięki poprawie marż rafineryjnych. Kurs Mercatora spadł aż o 13,7% w związku ze spadającymi cenami rękawic. Natomiast tracące 9,6% akcje Allegro to pochodna m.in. nieco gorszych danych o sprzedaży internetowej w Polsce oraz zwiększającym się ryzyku kolejnej sprzedaży pakietu akcji przez głównych udziałowców. Zresztą także globalny gigant e-commerce, Amazon, pokazał gorsze wyniki i jego notowania także spadły o 9,0%.

W środę poznamy odczyty indeksów koniunktury PMI w usługach dla Europy i USA. W czwartek czeski bank centralny prawdopodobnie podniesie znów stopy procentowe, co zwiększy presję na jego polski odpowiednik. Piątek to dzień dużego raportu o rynku pracy w USA w lipcu.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk