• Odbierz prezent
Sprawdź najnowsze analizy walutowe EURPLN, USDPLN oraz EURUSD! Trend słabości dolara trwa, złoty zyskuje dzięki sentymentowi, euro wybija szybką linię trendu
fot. freepik.com

Globalny trend słabości dolara trwa nadal, a indeksy na Wall Street biją nowe rekordy. W takim środowisku złoty zyskuje, wspierany dodatkowo spekulacjami wokół odczytu inflacji CPI, której szacunki za sierpień zostaną opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 przez GUS. Mediana oczekiwań to 5,1 proc. r/r, co jest kolejnym niechlubnym rekordem w ostatnich miesiącach, ale nie można wykluczyć, że inflacja nie będzie jeszcze wyższa.

 

 

To wszystko może nasilić presję na RPP,

aby wykonała symboliczny ruch w postaci podwyżki stóp procentowych o 15 p.b. w najbliższych tygodniach i zmieniła nastawienie na bardziej "jastrzębie". Dzisiaj wraz z inflacją CPI poznamy też szczegóły dotyczące wzrostu PKB w II kwartale po tym jak pierwsze szacunki wskazały na wzrost o 10,9 proc. r/r, ale te dane nie przyniosą tyle emocji.

 

Teoretycznie wątek chiński nie jest przedmiotem zainteresowania inwestorów operujących na rynku złotego,

 

ale pośrednio może mieć on wpływ na nastroje wokół rynków wschodzących. Tym samym wspomnijmy, że indeksy PMI dla Chin za sierpień wypadły słabo - przemysłowy ledwie trzyma się ponad barierą 50 pkt. (50,1 pkt.), podczas gdy usługowy zanurkował do 47,5 pkt. To może wymusić większe działania decydentów nakierowane na wsparcie gospodarki, chociaż ci są na razie skoncentrowani na wprowadzanie kolejnych regulacji, które niekoniecznie podobają się tamtejszym rynkom akcji.

 

 

 

 

Większy wpływ na złotego ma sytuacja na EURUSD,

a tutaj mamy wybicie ponad spadkową linię trendu przy 1,18, co otwiera drogę do scenariusza wzrostów w stronę 1,19. Wygląda na to, że rynek nie zakłada, aby publikowane w końcu tygodnia ważne dane z USA miały stać się mocnym argumentem za rychłym taperingiem w wydaniu FED.

 

Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację - 1

Wykres dzienny EURPLN

 

Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację - 2

Wykres dzienny USDPLN

 

Notowania EURPLN wybiły szybką linię trendu przy 4,5640 i zbliżyły się do wsparcia przy 4,55

Jego wybicie otworzy perspektywę testowania kolejnego ważnego poziomu przy 4,5330. Na USDPLN naruszana jest dzisiaj linia trendu przy 3,85, co może stworzyć scenariusz przetestowania wsparć przy 3,8250.

 

Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację - 3

Wykres dzienny EURUSD

 

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach.  Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk